Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş ağrısına en acil çözüm ne olabilir?

Ya ama lütfen dişetlerinize öyle rakı, alkol, kolonya, aspirin falan bastırıp ağrı dindirmeye çalışmayın.. :)) Sonra dişetleri yanıyor ve biz çok ciddi boyutlarda kimyasal yanıklı dişetleriyle karşılaşabiliyoruz.. Dişin kendisine ait bir ağrıyı -diş her zaman bir kemik tabakasının içinde yerleşmiş olduğundan- dişetine lokal olarak uyguladığımız herhangi bir şeyle dindiremeyiz. Bu yüzden diş çekeceğimizde dışarıdan sadece sprey sıkmak yerine iğne yaparız :) Bunlar genelde geçici -anlık- olarak ağrının hafiflediğini zannetme durumlarıdır.

Soğuk konusuna gelince, işte onun bilimsel bir açıklaması var: diş ağrısı dişin içindeki sinirlerin çeşitli seviyelerdeki iltihabı nedeniyle meydana gelir. İlk evrede sıcak şeyler dişte ağrıya yol açmazken soğuk şeylere ciddi şekilde hassasiyet olur. İleri evrelerde, artık dişe kanal tedavisi uygulanmasından başka çözüm kalmadığında, sıcak şeyler inanılmaz ağrı yaparken soğuk şeyler rahatlatır.

Bu nedenle bence kuvvetli bir ağrı kesici alıp doktora koşun.. İhmal etmeyin..
  • Paylaş
1

Devrim Güren, Dediklerinize katılmakla birlikte soğuk gerçekten mükemmel bir ağrı kesici bir yerde. Başınız ağırırken bile etkilidir. Elinize bir parça buz alıp tuttuğunuzda baş ağrınızın azaldığını görebilirsiniz :)

  • Karanfil (ağrıyı hafifletir ve uyuşturur)
  • Ağrıyan diş tarafını soğuk su ile çalkalamak (çürük köklere inmiş ise soğuk 1 dakika kadar bir süre etki edecektir).
  • Sirkeye birer tutam kekik ve kimyon katılarak gargara yapılabilir (yine ağrıyı hafifletmekte ve iltihabı kurutma da etkisi var).
  • Benim yirmilik dişlerim çıkarken baya bir ağrı çekmiştim ve kolonyalı pamuk ve buz yerleştirirdim ağrıyan tarafa..
  • 3-4 siyah zeytini yine ağrıyan tarafta tutabilirsiniz.
  • Güçlü ağrı kesiciler
  • Paylaş
Size tavsiyem, Karanfil yagli pamugu disinize bastirip bir disdoktoruna kosun. (eczanelerde 2-3tl ye satiliyor)
  • Paylaş
4

Sinem Yıldız Çiftlikli, haaayyııırrrrr!!! eczaneye gideceğiniz zamanı doktora koşarken harcayın :) yapmayın böyle şeyler.

Goul Chakir Katsapoulos, Randevu aliyordur belki bu arada telefonla kizma cocuga :)

Sinem Yıldız Çiftlikli, Acil hasta diye bişey var, almasın randevu, koşsun gitsin hemen :) Evet gittiği hekim için zor olacak belki ama yok yine de alkol aspirin yağ mağ basmasın :)

Sinem Yıldız Çiftlikli, bu arada karanfil yağının ağrı kesici etkisinin olduğu doğrudur :)

Pamuğa rakı basıp dişe koydu mu hem ağrısını alıyor hem kafa biraz güzelleşince hissedilen ağrı da unutuluyor. Ameliyatlardaki anestezi mantığı günah da olmuyor sanırım..
  • Paylaş