Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş bakımının temel esasları nelerdir?

Dişe zarar vermeden dişi temizlemek asıl amaçtır.

Günlük bakım: Diş Fırçalama ve ağız gargaraları
Periyodik bakım: Diş Hekimi muayenesi ve gerekli tedavilerin yapılmasını kapsar.

En iyi diş macunu severek kullandığınız macundur. Diş hekiminizin özel bir tavsiyesi olmadıysa siz en rahat ettiğiniz macunu kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Diş bakımının temel esası basit bir cevap olacak belki ama doğru diş fırçalamak. İdeal diş fırçalama süresi 4 dakikadır. Yani sevdiğiniz bir şarkı boyunca dişinizi sıkılmadan fırçalamanız mümkün. Yine ideal bir diş fırçası tahmini olarak en fazla 3 dişe fazla temas eder. Diş fırçalama ön dişlerimizden değil arka dişlerimizden başlanmalı ve 3'er 3'er dişler fırçalanır. Her 3 dişe 10 tane fırça darbesi yapmak gerekir. Fırça darbesini diş etimizden dişimizin besinle temas ettiği kısma doğru yani koleden incisiv kenara doğru yapmamız gerekir.

Diş fırçalamak ağız hijyenini tam olarak sağlamaz eğer her daim sağlıklı gülüşler istiyorsanız dil, yanak, damak fırçalaması da yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş ipi kullanmanız da gereklidir. Diş ipi kullanmadığınız sürece fırçalamanın getirileri düşük kalacaktır.
  • Paylaş
Günde en az iki kez doğru diş fırçalama tekniğiyle diş bakımı yapmaktır. Ayrıca en az günde bir kez - ki ben yatmadan önce kullanmayı tercih ederim özellikle - diş ipiyle diş aralarını temizlemektir. Ayrıca en az altı ayda bir diş hekiminize gidip tartar temizliği yaptırmaktır.
  • Paylaş