Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş çekimi sırasında dişin kırılması sonucu kökün küçük bir parçasının içerde kalması durumda bu kökün ameliyatla aldırması gerekli midir?

Bu yapılmazsa diş kendiliğinden dışarı atılır mı?Düzenle
Kalan kök parçasının büyüklüğüne göre değişir. Eğer gerçekten çok küçük bir parçaysa ve içerisinde sinir dokusu yoksa hiçbir rahatsızlık vermeden ve sorun yaratmadan yıllarca orada kalabilir. Doktorunuzun dediği gibi sürebilir de, ama bu genellikle üzerine yapılan bir hareketli protez gibi kökün bulunduğu bölgede oluşan bir baskı sonucu uzun bir süre içinde olur. Ancak kalan kök o bölgede enfeksiyona yol açacak kadar büyükse ya da ağrıya yol açıyorsa mutlaka çıkarılması gerekir. Biz genellikle bu durumda bir hasta gördüğümüz zaman eğer kök çok derinde ve semptomsuzsa, ve de üzerine bir basınç gelmiyorsa olduğu yerde bırakırız. Çünkü kemik iyileştikten sonra kökün çıkarılması için üzerindeki kemiğin kaldırılması gerekir. Bu da kemikte tekrar travma oluşturulması demektir.
  • Paylaş
3

İklim, çok teşekkür ederim detaylı olarak anlattığınız için

Ayşegül, çürük olan dişim kırıldı ve tamamı diş etinin içinde kaldı bu dişe ne yaptırabilirim nasıl alınabilir bana yardımcı olursanız sevinirim

Mert Yılmaz, Sinem hanım ben kökleri aldırdım. Ama hem ağrıyor hem kanıyor. Sizce ne yapmalıyım.

Diş çekimi sırasında diş kökünün tutunduğu kemik zarar görmüştür. Bu alveol kemiğin tekrar kendine gelmesi 1-2 ay sürer sonra tekrar bir ameliyat ile kalan diş kökü parçasının alınması gerekir. Ayrıca diş kökü kendiliğinden dışarı atılmaz orada durur.
  • Paylaş
3

İklim, tanıdığım birçok insanda çekim sonrası içerde kalan kök kendiliğinden çıktı...

Umut Altıntaş, Benimde diş çekimi sırasında 1 mm diş kökü içerde kaldı doktorum sorun olmayacagını soyledi. Mudahale ederse sinir dokulara zarar verebilirmiş, sizce ne yapmalıyım?

Ayfer Çelik, emir solmaz bey lütfen bana da yardımcı olurmusunuz benimde dışım kırıkdı alt diş ve kök kaldı içinde hiç ağrı sızı da yapmıyor ama bunu aldırmam gerekirmi ve ya nasıl alınır merak ediyorum kök tam damakla bire bir olmuş damak kapatmamış üstünü kısacası lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Cekimden sonra ki 2-3 gun agrim gecmeyince discime tekrar gittigimde gulumseyerek icerde ufak bir parca kaldigini soylemis ve cikarmisti. Tabi o 2-3 gun evde agridan duvar yumruklamakla gecmisti (:
  • Paylaş
Peki enfeksiyon olup olmadıgını nasıl anlayabilirim . Benm parça dilimle dokundugumda hissedebiliyorum çok derinde değil
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

38856 Görüntülenme14 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Diş çekiminde parça kalması durumunda ne yapılmalıdır?

  • Diş çekerken kökü kaldı. Ne yapmam gerekli?