Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş eti iltihabının tedavisi nasıldır?

Diş eti özel tedavisine başlanmadan önce hastaya kapsamlı bir diş temizliği yapılır ve ağız hijyen eğitimi verilir. Olumsuz sonuç alınırsa uygulanacak iki tür tedavi yöntemi vardır:
  1. Küretaj işlemi: Diş eti oluğundaki enfekte artıkların ve bakteri plağının diş kök yüzeyinden kazınmasına küretaj işlemi denir. Tam olarak cerrahi değildir, cerrahi öncesi hazırlayıcı yöntemdir denilebilir. Küretajda sağlıklı bir kök hücre oluşturularak diş kökünden uzaklaşan diş etinin tekrar köke yapıştırılması ve aradaki diş eti ceplerinin ortadan kaldırılması amaçlanır.
  2. Flap: Eğer küretaj olumsuz sonuç verirse bu kez diş eti ceplerinin cerrahi olarak eliminasyonu yapılır. Yani ortadan kaldırılır ki bu işleme flap operasyonu denir. Flap diş hekimi koltuğunda lokal anesteziyle uygulanır. Bu uygulamada her bir çeyrek çenede diş etini kemik yüzeyinden uzaklaştırıp kemikteki ve diş etindeki enfekte artıklar kazınarak temizlendikten sonra diş eti tekrar olması gereken pozisyona, kemik yüzeyine yerleştirilir. Operasyonda kemik kaybına karşı kemik tozu kullanılarak kaybolan kemiğin tekrar oluşması amaçlanır.Diş
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

807 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?