Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş eti kisti nedir? Tedavisi nasıldır?

Ameliyat olmak şart mı?Düzenle
Son derecede sinsi bir hastalık olan diş eti kistini son aşamaya gelene kadar farketmek oldukça zordur. Diş kökünde ve etrafında, çenede oluşur ancak ağrı yapmadığı için hissetmek ya da görmek zordur. Bu seviyeye geldikten sonra da ameliyat hatta dişinizi kaybetmeniz olası sonuçlardandır. Diş eti kistleri sinsice meydana gelir ve büyürler. İltihap taşıyan, içleri sıvı ile dolmuş keseciklerdir. Farkına varılmadığı ve son aşamalara gelindiğinde çene kemiğinin çatlamasına bile sebebiyet oluşturabilirler. Diş eti dokusuna da zarar verdikleri için bir den fazla diş kaybına sebep olabilirler. Kesecikteki sıvı kanla karışıp iltihap yayabilir, iç organlara ulaştığında çok daha tehlikeli sonuçlar yaratabilir.
Bu kistlerin tekrarlanması hastaları daha da tedirgin etmektedir. Kistli dişi çektirmek geçici bir çözüm olup mutlaka diş kökü ve kemik boşluklarının iyice temizlenmesi gerekmektedir. Küçük bir cerrahi müdahale ile bu durumdan kurtulabilir ve ilk bir hafta yiyeceklerini pipet yardımı ile tüketmeniz halinde iltihabın tekrarlaması da önlenmiş olunur. İlk 12 ay boyunca ağız sağlığınıza normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir, aksi halde ikinci bir ameliyata davetiye çıkarmış olunacaktır.

Cerrahi müdahale iki şekilde uygulanabilir. Birincisi kist oluşturan dişi çekip müdahale etmek. İkincisi ise diş kökünün içerisinden kesip kısaltmak. Diş kaybını önlemek için tercih edilen bu ikinci yöntem daha çok küçük kistlere uygulanmaktadır. İlk yöntem ise çene ve burna doğru büyümüş birden çok dişi etkilemiş büyük kistler için uygulanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

802 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt