Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dış kaynak kullanımında temel zorluklar nelerdir?

Kişisel deneyimlerime dayanarak yazılım sektörü için aşağıdaki noktaları belirtebilirim:

  1. Maliyet: Dış kaynak kullanmak işi tamamen devretmek anlamına gelmiyor (istisnalar hariç). Sonuçtan emin olmak istiyorsanız koordinasyon, QA, tasarım, analiz için kendi şirketinizden de kaynak kullanmanız gerekiyor.
  2. Kontrat: Dış kaynak şirketi ile yapılan anlaşmanın niteliği de çok önemli. Temelde iki opsiyon var; a) Harcanan zamana göre faturalandırma (Time and materials): Sadece harcanan efor fatura edileceği için verimli bir modeldir ancak aynı sebeple dış kaynak şirketinin fiyatlandırması daha yüksek olacaktır. Ayrıca, dış kaynak şirketi karlılığını korumak için aynı kişileri başka işlerde de kullanacağından planlamada sorunlar olabilir. b) Sabit fiyat ile faturalandırma (dedicated resource): Kullansanız da kullanmasanız da aylık sabit ücret ödediğiniz modeldir. Kaynağın her an uygun durumda olması avantajlıdır ama kaynağın verimli kullanımı artık sizin sorumluluğunuzdadır.
  3. İletişim: Her ne kadar internet üzerinden herhangi bir yerle çalışmak mümkün olsa da aynı ofisteki iletişim kolaylığını dış kaynak yurtdışındaysa farklı zaman dilimindeki kişilerle yabancı dilde sağlamak kolay değil. Beyaz tahtada karşılıklı tartışarak, yazıp çizerek birkaç saatte karara bağlanacak konular email/skype/telefon seansları ile günler alabilir.
  4. Kalite: Adeta tırnaklarınızla kazıyarak müşterilerinizin gözünde oluşturduğunuz kalite imajı dışarıdan kullandığınız kaynağın sebep olduğu sorunlar yüzünden bir anda yıkılabilir.
  5. Kaynak Elverişliliği: Müşteriye teslim ettiğiniz bir işle ilgili bir süre sonra yeni talepler geldiği zaman daha önce kullandığınız ve bütün konuya hakim olan kaynak artık tamamen başka bir projede çalışıyor olabilir. Kritik işler için kaynakların uygunluğunu sözleşme ile garanti altına almakta fayda var. İlk aşamada aklıma gelenler bunlar, umarım faydalı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

635 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt