Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş macunlarının içinde bulunan zararlı kimyasallar nelerdir?

Çoğu ticari diş macunları ve ağız gargaralarında zararlı maddeler bulunuyor. Bu nedenle diş macunu seçerken dikkatli olmak lazım. Aşağıdaki maddeleri içerenlerden uzak durun:
  • Sodyum Florür: Hem fare zehri hem de diş macunun ana bileşenini oluşturur. Diş hekimleri çürüklerden koruduğu için öneriyor fakat çoğu diş macununun 120 gramında küçük bir çocuğun 2-4 saat içinde ölümüne sebep olacak kadar sodyum florür bulunur.
  • Sodyum Loril Sülfat: Kişisel temizlik ürünlerinde kullanılan en tehlikeli maddelerden biri. Köpürtücü etkisi olduğu için diş macununa katılır. Temizlik sanayisinde garaj zemini temizleyici, motorlar için yağ giderici ve araba yıkama deterjanı ürünlerinde kullanılır. Klinik testlerde ise cildi tahriş edici madde olarak ilk tercih edilen kimyasaldır. Uzun vadede ciddi zararları vardır.
  • Triklosan: Kimyasal bir antibakteriyeldir. Deterjanlarda da kullanılır. ABD Çevre Koruma Kurumu tarafından tehlikeli bir böcek ilacı olarak sınıflandırmıştır. Hem insan sağlığına hem de çevreye zararlı bulunmuştur. İnsanlarda ka
  • Hidratlı Silika: Diş minesine zararlıdır fakat beyazlatıcı olarak macuna katılır. Dişleri hidratlı silika kadar aşındırıcı bir maddeyle temizlemek mineye zarar verir ve mineral almasını da engeller. Uzun dönemde yıpranma oluşabilir. Bu madde her ne kadar tartarı yok edip dişleri daha beyaz yapabilse de ağzın, diş etlerinin ve dilin asit-baz dengesini de bozarak zararlı olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

694 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Diş macunu zararlı mıdır?