Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dış ticaret nasıl bir meslektir?

Dış ticaret aslında kar marjı oldukça yüksek denebilir ancak burda aracı, söz konusu mallar, satılacak mal pazarı, hedef kitle vs. yani her şey iyice planlanmalı örneğin çinden cep telefonu getirmeye kalktınız ancak o telefonları aldığınız taktirde türkiye'ye sokamazsınız çünkü bireysel cep telefonu ithalatı yasak vb. ürünlerde yasak.yurt dışına mal satmaya kalkarsanız da yine aynı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Meslek açışından bakarsanız çalışma düzeni ücreti falan tamamen iş veren şirket yada holdingin insiyatifine ve birazda sizin becerilerinize kalmış bir durum söz konusu.
  • Paylaş
Bu soruda öğrenmek istediğiniz dış Ticaret uzmanı yani, ürünlerin ihracatıyla ilgili;
Gümrük işlemleri, yükleme ve boşaltma, teslimat, evrak dökümantasyon işlemleri, banka işlemleri, akredetif açma, dış ticaret nakit trasferleri, tahsilat işlemleri, DİR, DİB takibi açma ve kapama işlemleriyle uğraşan kişiden bahsediyorsak eğer biraz meşakatli bir iş ki sattığınız ürüne ve ülkeler arasındaki ticaret anlaşmasını çok iyi bilmeniz gereken durum söz konusu.Belgelerin yanlış hazırlanmasından dolayı teslimat ve yüklemelerde aksaklıklara neden olabilir ve şirkete büyük zararlara yol açabilecek bir risk potansiyeli olan meslek.
Genellikle Muhasebe departmanından birisini bununla ilgili eğitim aldırarak bu göreve atarlar.Dış Ticaret Pazarlamacısı dersek bu farklı bir durum tabi ki.


  • Paylaş
Dış ticaret nasıl bir meslekten kastınız ne yapar anlamında mı yoksa sektörün nasıl işlediğini mi soruyorsunuz ?
  • Paylaş
1

Fdm Şule, Meslek açısından sormustum çalışma şartları ücreti vs.