Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dışardan alınan yiyeceklerdeki trans yağ nedir? Sağlığa neden zararlıdır?

Trans Yağ
Trans yağ, tamamen sentetik yani doğal olmayan bir yağdır. Elde edilmesi sıvı yağların ana maddesine hidrojen eklemek suretiyle olur. Sıvı yağların çoklu bağları hidrojene tabi tutularak yağ katılaştırılır. Trans yağın kullanım alanı geniştir: Hazır gıda besinlerinde, margarinlerde, işlenmiş yiyeceklerde, ticari kızartma yağlarında vb.

Sağlığa en zararlı yönü LDL olarak bilinen kötü kolestrolü artırması ve iyi kolestrol olan HDL'yi azaltmasıdır. İnsan vücudu bu yağı üretmez, besinle dışarıdan vücuda girer. Araştırmalar sonucunda görülmüştür ki vücudunda trans yağ seviyesi yüksek olanların kalp krizi geçirme riski üç kat daha fazladır. Kanser ve obezite bilinen zararlarıdır. Zaten hidrojenize olmuş tüm yağlar ciddi sonuçlar doğurabilir: Kanser, obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kısırlık, kötü kolesterol artışı, iyi kolesterol azalışı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, alzheimer ve parkinson sebebiyeti, hücre fonksiyon bozukluğu, kandaki yağ oranı yüksekliği, anne sütü kalitesinde düşüş, düşük doğum riski vb.


Trans Yağ

  • Paylaş
Hidrojenle çift bağlar doyurularak katılaştırılmış sağlıksız yağdır. Damar çeperlerinde tıkanıklığa sebep olmaktadır. Vücut sıcaklığında erimesi zor olduğundan vücuda alındığında birikir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

718 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt