Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dişçiye gitmeden diş iltihabını geçirebilir miyiz?

Diş iltihabı mı geçirmek istediğimiz, yoksa dişeti iltihabı mı?

dişin kendi içindeki sinir ve damarların iltihabının müdahale olmadan geçmesi kesinlikle mümkün değildir. bir dönem şiddetli diş ağrısı olmuş ve bir süre sonra geçmişse bile iltihap iyileşmiş demek değildir. sadece içerideki sinirler artık ölüdür ve iltihabın yol açtığı ağrıyı hissetmez. ama iltihap hala oradadır, hatta diş kökünün ucundan çene kemiği içine ilerlemeye devam eder, hatta ileri evrelerde dişetine doğru bir yol bulup dişetinden dışarıya akabilir. bunların hiçbiri çözüm değil, aksine problemin daha da büyümesi demektir.

dişeti iltihabının nedeni (eğer dişetini etkileyen bir sistemik hastalık yoksa) temizlenmeyen bakteri plağıdır. plak uzaklaştırıldığında iltihap geçer. ANCAK yoğun diştaşı birikimi, dişin etrafındaki -dişi tutan- kemikte erime varsa mutlaka yine müdahale gerekir.
  • Paylaş

Evet bazı bitkisel çözümleri var.Mesela diş eti şişlikleri için,1 tatlı kaşığı gül yağı,2 tatlı kaşığı gül şurubu ve bir fincan gül suyu iyice karıştırıldıktan sonra diş etlerine sürülür.Bir kaç günde geçirir.Onun dışında bütün diş iltihaplarında su teresi iyi gelir.Ama yine de dişçiye gitmek daha faydalı diye düşünüyorum.

  • Paylaş
Evet var normal demlenmiş çayı ağzınızda gargara yaparsanız diş iltihaplanmanız geçecektir.
  • Paylaş