Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dişlerde oluşan lekelere karşı (düzenli diş fırçalama haricinde) neler yapılabilinir?

Üniversitede bir hocamız bir derste bir resim göstermişti. Ne olduğunu anlayamadan bir süre bakakaldık. Bir ağız içi fotoğraf ve dişlerin ön yüzeyleri zımparalanmış gibi. Sonra hastanın dişlerini VİMle fırçaladığını öğrendik. Vim'in ne olduğunu herhalde herkes biliyordur.

Evet, dişleri limon ve kabuğuyla, sirkeyle ve asit içeren herhangi bir şey kullanarak fırçalarsanız dişleriniz beyazlayabilir. Ama bu zamanla size ciddi bir aşınma ve onun yol açtığı sorunlar olarak geri dönecektir. Ben şahsen yine de çok önermiyorum ama karbonatlı ve beyazlatıcı özellikteki diş macunları faydalı olabilir. Çok önermiyorum çünkü vim veya asit kadar olmasa da bunlar da dişlerde aşınmaya yol açabiliyor.

Bir de, basit lekeler için beyazlatma yaptırmaya da gerek yok, diş hekiminin uygulayacağı bir polisaj işlemiyle bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Ve evet diş beyazlatma da başka bir alternatif... .
  • Paylaş
1

Gizem, diş fırçasının en az üç şeritli olması da bir etken midir sağlıklı diş fırçalamada?

Bildiğim kadarıyla limon kabuğunu rendeleyip onunla fırçalamak işe yarıyor.
  • Paylaş
Benim bildiğim kadarı ile eğer doğru biçimde ve zamanda fırçalama yaparsanız bu zaten kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

  1. Her gün sabah, öğle, akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın.
  2. Her fırçalamada hafif yuvarlaklar çizer gibi fırçayı kullanarak ön ve arkadaki dişlerin tüm yüzeylerinde fırçalama yapın (ortalama 2 dk. Gibi bir süre yapıyor bu)
  3. Diş macunu olarak "beyazlatıcı" içerikli diş macunu tercih edin.
  4. Fırçalamadan sonra mümkünse bir de "ağız çalkalama suyu" olarak geçen ürünlerden kullanın.
  5. Bunlara ek olarak diş ipi kullanımı diş taşı oluşumunu çözmenize yardım eder.
Eğer bunu bu şekilde yaparsanız lekeler bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Bunlar dışında illa ki ayrı bir çözüm istiyorsanız, en hızlı çözüm diş hekimine gidip "diş beyazlatma" işlemi yaptırmanızdır. Beyazlatma işlemi 10 dakikalık bir işlem ve elbette bunun bir maliyeti var. Fakat bu maliyete bence değer bir işlem yapıyorlar. Beyazlatma yaptıktan sonra fırçalamayı aksatırsanız bir süre sonra yine lekeler oluşma ihtimali vardır. Yani, en etkili yöntem düzenli ve etkili fırçalamaya devam etmek bence...
  • Paylaş
Dis ipi kullanilabilir.
  • Paylaş
Marketlerde ağız çalkalama spreyler vesaire gibi aravclar mevcut sağlam bir diş hekiminde varsa düzenli iyi macun ve yerinde değiştirerek kullandığın fırcanla kurtulabilirsin
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları