Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dispersiyon ne demektir?

Bir maddenin ışığı kırma indisi, maddenin üzerine düşen ışığın dalgaboyuyla ve dolayısıyla frekansı ile orantılıdır. Dispersiyon, kırma indisinin ışığın frekansı ile artıp azalması olayıdır. 

Mesela, ışığın boşlukta dispersiyonu yoktur bu yüzden dalgaboyu ne olursa olsun ışık aynı hızla yayılır. Fakat cam içinde ışık dispersiyona uğrar. Işığın renklerine göre yayılma hızı değişir.

Frekans arttıkça kırma indisi de hafif bir artış gösterir. Bu normal dispersiyondur.

Bazen de kırma indislerinde çok şiddetli düşüşler olur. Bu şiddetli düşüşlerin yaşandığı yerler, maddenin soğurum yaptığı dalgaboyu aralıklarıdır. Bu düşüşlere ise anormal dispersiyon denir.
  • Paylaş
Herhangi bir dalganın (elektromanyetik, su vs.) hızının, dalga boyuna bağlı olması olayına dispersiyon deniyor. Örneğin ışığın boşlukta dispersiyonu yoktur. Dalgaboyu ne olursa olsun, ışık aynı hızla yayılır. Ama cam içinde ışık dispersiyona uğrar. Kırmızı ışık farklı hızla, mavi ışık farklı hızla yayılır. Dispersiyonun bir anlamı şudur: Bir ortamda sonlu yer kaplayan bir dalga oluşturdunuz diyelim. Örneğin, su içinde elinizi çırparak dalgalar oluşturuyorsunuz. Sadece sonlu olmasından dolayı, böyle bir dalga farklı dalga boyuna sahip çok sayıda dalganın birleşmesiyle oluşmuş gibi düşünülebilir. Fakat zaman geçtikçe, bütün bileşenler farklı hızlarda hareket ettiği için, böyle bir dalga gittikçe genişleyecek ve yayılacaktır. Yani dispersiyon, dalganın önü ile arkası arasındaki uzaklığın artmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4392 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Dispersiyon nedir?