Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diyabet hastaları için bal yemek tehlikeli midir?

Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendirir. Bu hastalıkta kan şekeri sürekli yüksektir çünkü kan yoluyla taşınana glikoz hücrelerin içine giremez. En başta sebep olan neden pankreastan salgılanan insülin hormonunun salgılanmasındaki bozukluktur. İnsülin ve glukagon adlı hormonlarımız kan şekerinin ayarlanmasında antogonist çalışan iki hormondur.
Diyabet
Diğer bir nedeni ise çok şişman insanlarda yağ dokusunun fazlalığından dolayı şekerin hücre içine girip enerji olarak kullanılması engellenir. Bu nedenle yine diyabet ortaya çıkar.

Diyabetli olanlar şeker ve glikoz içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bunlara örnek verecek olursak; börekler, kekler, pastalar, çok şekerli tatlılar vb yiyeceklerdir. Ancak bu yiyeceklerden kesinlikle mahrum olacağı anlamına gelmez. Bazı hastalarda bir dilim tatlı şeker dengesini alt üst edebilir. Bazılarında çok fazla etkisini göstermeyebilir. Bunu doktorun ayarlaması gereklidir. Bu dozu doktor doğrultusunda ayarlamak gereklidir. Fast food gibi yiyeceklerde şeker ayarını bozmaya neden olur.

Diyabette balın kullanımının normal şeker tüketiminde farklı olduğu konularında son yıllarda tartışmalar çıkmıştır. Ancak, şeker ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışırken bal sindirime gerek olmadan çok süratli bir şekilde kana karışır. Ayrıca piyasa da satılan balların da doğal olmadığını düşürsek, şeker hastaları için oldukça tehlikelidir. Şeker hastaları bal yiyebilir diyebilmek için, o hastanın ne düzeyde bir hasta olduğunu bilmek gereklidir. Bazı hastalara doktoru belli zamanlarda şekerli gıdalar tüketmesine izin verir buna günde 1 kaşık organik balda dahildir.

Her insanın belirli oranlarda karbonhidrat, yağ ve proteinden tüketmesi gereklidir. Diyabetli olan hastanın her zaman karbonhidratça fakir beslendiği düşülmemelidir. İnsanın en az %50lilik beslenme dilimi karbonhidratlar oluşturmalıdır. Aksi halde vücutta bir çok organda hasarlar meydana gelir, enerjiden yoksun bir vücuda sahip olunur. Bu konuda diyabetliler beslenmelerini mutlaka spor ve sağlıklı besinler tercih ederek dengelemelidir.
  • Paylaş
Piyasada bulunan balların içinde çok fazla miktarda glukoz ve tatlandırıcı madde bulunduğu için 1 tatlı kaşığı bal bile diyabetli hastalarda şeker koması risk oluşturabilir.
  • Paylaş
Eğer doğal bal ise şeker hastaları yiyebilir. (aşırı olmamak kaydı ile) Ama marketlerden aldığımız balları kesinlikle ve kesinlikle yememelidirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1747 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt