Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diyanet molla alımlarına başlamış, yakında kadı alımlarına da başlarlar. Bu, şeriata bir adım daha yaklaşma değil midir? Yığınla öğretmen atanamazken bu mollaların da maaşlarını vergilerimizle ödememiz sizce doğru mudur?

Diyanet'e ayrılan bütçeyi tamamen gereksiz buluyorum. Bu sene 5 Milyar liranın üstünde bir bütçe ayrılmış ve daha bu ay yeni bütçe için başvurdular. Laik bir devlette diyanet diye bir kurum zaten hiç olmamalı. Laiklik anlam olarak din işlerinin devlet işlerinden ayrı tutulmasıdır. Hiçbir laik devlette sünnilik işleri müdürlüğü devletin bütçesinden pay alamaz. Ülkemizdeki durumda devlet resmen tüm halktan topladığı vergilerin bir kısmını bu sünnilik işleri genel müdürlüğüne veriyor. Bir kere ülkemizdeki halkın hepsi sünni değil. Sünni olmayan kesimin vergilerinin kendilerine savaş açmış olan sünnilere verilmesi kadar saçma bir şey olamaz. Bu ülkede Aleviler, gayrı müslimler ve ateistler de yaşıyor ve vergi ödüyor. Devletin bu tutumu bu kişilerin vergisini gasp etmekten başka bir şey değildir. Dünyadaki diğer sünnilere baktığımızda bu durum tabii ki normal görünüyor, hiç değilse kelle uçurup gasp etmiyor sadece gasp ediyorlar. Mollalığa gelince; diyanet bu kişilerde ilkokul diploması bile aramamakta sadece Kur'an'ı Arapça olarak okumalarını şart koşmaktadır. Kısmen Türkçe okuma yazması bile olmayan bu şahıslara bizim ödediğimiz vergilerden maaş bağlamışlardır. Tabii ki batının uzayda sebze yetiştirme denemelerinin yanında ülkemizi bırakın yerinde saydırmayı geriye götürecek bir uygulamadır. Cern'deki büyük hadron çarpıştırıcısının bütçesi 2 milyar lira bile değilken bu cühela ordusunun doldurduğu kurumun muhtemelen bu sene 10 milyar lirayı iç etmesine göz yumanları kınıyorum.

Avrupa bu işi başka türlü çözmüştür. Onlarda da aynı tip din var ama diyanet diye bir kurum yok. Onun yerine kilise kurumlaşmış vaziyette ve sadece üyelerinden vergi/bağış topluyor. Üye olmayanlardan ise kilise için tek kuruş çıkmıyor. Bizim camiler de zaten yeteri kadar bağış toplarken ödediğimiz vergiler diyanet denen sünnilik işleri genel müdürlüğüne gitmemelidir. Benden bir ateist olduğum halde bu vergiyi alan ve bunu diyanete aktaran güç orantısızdır, yolsuzdur, gaspçıdır.
  • Paylaş
2

Doğan Ataman, Fikrine sağlık.

Dilara, Sağ olun.

Hükümet son 3-5 yılda 300.000'e yakın öğretmen aldı, şu an açıkta sadece kalifiye olmayan öğretmenler kaldı... Yani yeterli puanı alamayanlar...
Bunun dışında bu yıldan itibaren üniversitelerdeki öğretmenlik bölümlerine girişler zorlaştırılarak yığılmaların önüne geçilecek...

Molları almaktaki amaç mollaların bölgelerindeki köy/kasaba/ilçelerde büyük çevrelere hitap etmeleridir. Halkın sevdiği mollalar alınınca insanların sevdiği molla cuma namazında Diyanet'in verdiği hutbeyi okuyacak. Yönetimine girince kırsal bölgelerde denetim artacaktır.
  • Paylaş
1

Doğan Ataman, Molla yorumunuz şaka olmalı. Ögretmen yorumunu gectim. Turkiye de mi yasıyorsunuz?

Mele (dinî unvan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mele,Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunda gayriresmî olarak imam görevi yapan çoğunlukla Kürt din âlimi.Molla sözcüğü ile akraba olan mele isminin,melle veya mala şeklinde telaffuzlarına da rastlanır. Günümüzde yaklaşık 1000 civarı olduğu düşünülmektedir.
[1]
[2]
Mele olarak yetiştirilecek kimseler küçük yaşta (genellikle 13 civarı) yerel imkanlarla kurulmuş ve medrese olarak adlandırılan okullarda, çoğunlukla yatılı olarak, eğitime alınırlar.
[1] Geniş bir yelpazeyi kapsayan derslerin çoğunluğu Arapça olarak verilir.
[1] Nahuser (Arapça gramer), silsile-i kutup,Fars ilmi,mantık,mecaz ve belagat gibi dersler verilir. Okuldaki öğrenciler arasında sıkı bir kıdem hiyerarşisi mevcuttur. 20 yaşına gelen öğrenciler mele olarak mezun olurlar.
[1]
Günümüzde çoğunluğu Diyarbakır,Van,Muş,Bitlis,Siirt ve Bingöl'de olmak üzere az sayıda okul kalmıştır. Bu okullarda yaklaşık 15-20 öğrenci aynı anda eğitim görebilmektedir.
-------Diyanet İşleri Başkanlığı, İlim ve Medrese ehline istihdam sağlamak amacı ile 30 yaş ve üstü kişiler için bir mülakat yapmıştı. Bu mülakat sınavının üstünden uzun zaman geçmesine rağmen hala sonuçlar açıklanmadı.
Sitemize gelen yoğun mesajlar, bu sınavın sonuçlarını merakla bekleyenlerin sayısının oldukça fazla oldğunu gösteriyor. Bizde bu arkadaşlarımıza bir nebze olsun onların bu sitresine ortak olmak adına yetkili bazı arkadaşlarla görüşmeler yaptık. Bu görüşme sonucunda kessin bir tarih verilmemekle beraber çok yakın tarihte sonuçların duyurulacağı bildirildi. Sonuçları heyecanla bekleyen arkadaşlara sabır ve tevekkülü tavsiye eder, sonuçların açıklandığı an itibariyle sitemizde sonuçları öğreneceğiniz linki bulabileceğinizi hatırlatıyoruz. BU KONU 2012 DE ORTAYA ÇIKTI ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ ÜLKE KARIŞINCA ŞER ODAKLARINCA, İNSAN OLMAK ZOR İŞ.

  • Paylaş
11

Şaman, Soru 28 Mart 2012'de sorulmuş. Şimdi fark edip bir de fırça atma ihtiyacı mı duydunuz? Hem insan hem de araştırmacı olmak gerçekten zor iş olsa gerek. Ülkeyi karıştıran şer odağının hangi sarayda ikamet ettiğini biz çok iyi biliyoruz ayrıca.

Şaman, Fizikçi olmadığınızı başından fark etmiştim hatırlarsanız, araştırmacı olmadığınızı da artık biliyoruz. Bu Türkçe'niz en fazla din alimi olabileceğinizi gösteriyor.

Dilara, ☺ Yeni gelen ben bile soru tarihine bakmıştım... Bu durumda uzman araştırmacı mı oluyorum?

Murat Keskin, BEN KENDİMDEN EMİNİM SİZİNDE KENDİNİZDEN EMİN OLDUĞUNUZ GİBİ. İyide, bırakın kim kime neye inanıyorsa inansın, yok geri kafalı, sen ileri kafalı ol, ortaya bildiğin saygı duyduğun gerçekleri koy herkes desin ki, evet bu kişiler doğru söylüyor. Ortada bir şey yok biz buyuz diyorsunuz, herkes bir şeyler söylüyor. O zaman herkes haklı, bırakın kim neye saygı gösteriyorsa göstersin, sizi gıdıklayan kabullendirmeyen nedir. ama onlar gerici sen ilerici ol, lafla değil açıklayın bilimsel gerçeklerinizi o zaman karşınızdakini suçlayın sadece gündemi elinde tutarak daha çok ses çıkararak gerçekçi olunmaz, medeni ve ilericide olunmaz. Varsa açıklayın şu peşinden gittiğiniz gerçek ve bilimsel kanıtlı söylemlerinizi, yoksa diyorsanız bu bizim gördüğümüz kati hakikattir, o zaman karşınızdakinin gördüğü kati hakikate saygı göstermek gerçek medeniyettir.

Murat Keskin, Ben sadece araştırıyorum, bir şey bulduğumu söylemedim. Siz bir şeyler bulduk ve kanıtı budur dediniz mi, yoksa sadece genel fikrim mi diyorsunuz.

Murat Keskin, Bilim tarihi önümüzü aydınlatacaktır. M. Faraday tam bir araştırma konusu, buyrun neler yapmış, çiftçi ailenin çiftçi çocuğu bilimi gerçekten seven bir İNSAN. Bilimsel teori ve görüşleri için bedel ödemiş çabalamış, görüşleri doğrulandıkça yükselmiş ve bilim konseyi başkanı olmuş. Tabi ki hikaye uzun, fakat örnek alınacaksa gerçek bilim insanları örnek alınmalı, N. Tesla ve A. Einstein gibi bilim insanları da birer örnektir. Hep mücadele, oturduğu yerden hikaye anlatmamışlar, kati kanıtı bulana kadar durmamışlar, bilimi karşılıksız seven temiz ve saf düşünceleri onlara başarıyı yakalatmış. Kim neye inanıyorsa inansın, karşınızdakinin eksikliği ile yükselmeye çalışmak, aynı seviyede kalmaktır. İşte bu başarısızlığın temel sebebidir. Kendi üstün erdemlerini ortaya koymak, gerçek yükseliştir. Tabi ki önce üstün erdemi bulmak gerek takdir edilirse. Karşınızdakine saygı göstermek onu kabullenmek değildir, anlatım tarzınızla, görgü ve eğitmenliğinizle düşüncesinin yanlış olduğunu kati kanıtlarla anlatmak, küçümsemekten iyidir. Kişi derecesini bu şekilde kendi belirler. Benim anladığım sadece saldırı boş konular ortada geziyor, bilimsellik yerine kin-nefret vb. duygularla hareket etmek, kişiyi ne kadar yükseltir.

Murat Keskin, Şaman bey beni fark etmişsiniz, birde kendinizi fark edebilseniz. İnşaat konusun da, modern ve yep yeni projelerinizi gayet yakın zamanda bekleriz. Gerçi inşaatın dışında her şeyden anlıyorsunuz. Mühendislik bölümü malum yıllar tamamen tatil olabilir mi, uzay çağı inşa projelerinizi takip etmek bize şeref verir.

Şaman, Soruyu 2012'de ben sormuştum. Yanıtınızda soruya dair bir şey görememem ve özellikle son cümleniz beni yorum için motive etti. Ekonomiyle ilgili bu soruya dini ve politik görüşünüzle yanıt vermiş bir de sonuna en büyük hatayı monte etmişsiniz.

Murat Keskin, Teşekkür ederim, kusura bakmayın bazen tepki sınırlarını aşıyorum, hatamı kabul ediyorum. iyi akşamlar.

Şaman, Murat Bey, ben de arada çok hiddetleniyorum ve öfkeli tepkiler veriyorum sade size ait bir durum değil. Sonunda anlaşabildiğimize sevindim. Ben teşekkür ederim.

Doğan Ataman, Doğru değildir. Hepsi acilen toplumuna dönmeli. Bunlardan bir fayda gelmez

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR