Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım şirketi kurmak istiyorum. Teknik işlere çok karışmadan, istediğim işi nasıl kurup yönetebilirim? Sektörde ne gibi dezavantajlarım olur? Ne tavsiye edersiniz?

Öyle bir dünya varsa lütfen bizi de bilgilendirin oraya gidelim ve şirketlerimizi kuralım.

Elbette teknik işlere karışmadan da yazılım şirketiniz olabilir. Ancak bu durumda siz girişimci olursunuz. Bilişim ve yazılım sektöründe bir açık, bir eksiklik görmeli ve bir şirket kurmalısınız. Bu durumda gerçekten çok paranızın olduğunu var saymamız gerekir.

Aşamalara gelirsek bilişim alanında kendini geliştirmiş bir genel müdür ve sağlam bir ekiple şirketinizi yürütebilirsiniz ancak şirketinizde sahiplikten başka oynayabileceğiniz rol olmaz. Rol almak için teknik bilginiz olmalı. Yeni trendleri takip etmeli, sektörü ve eksikliklerini incelemeli bunu kendi işinize nasıl entegre edebileceğinize bakmalısınız.

İşi bilmek sizin sınır ve iş tanımınızı belirleyeceğinden yanlış bir harekette bulunmamanızı sağlar.

Bir de lütfen şu okulu okumadım ama şunu yapabilir miyim diye gelmeyin. Bilişim yenilik ve kendini geliştirmektir. Bunun okulu olmaz. En iyi okulları bitirip zerre iş yapamayan elemanları da, okul okumamış ama işinde show yapan elemanları da görüyoruz.

Sormanız gereken soru kendimi bu alanlarda geliştirmek için ne yapmalıyım olmalı.
 • Paylaş
Teknoloji bilmeden teknoloji işi yapıyor olmak çok zor. Sektörde her iki tür şirkette de çalışma şansım oldu bir yazılımcı olarak.

Şöyle söyleyeyim, patronun yazılımdan anlamadığı bir eticaret şirketinde çalışmıştım, bir görev verirler, dünyanın en önemli göreviymiş gibi, onu yapıncaya kadar kafanın etini yerler mesela, mesailere kalır, zaman harcar bitirirsin. Sonra o kod bir köşede bekler, bekler, bekler ve çöpe atılır. Aman canım bana ne ben parama bakarım diyebilir çoğu yazılımcı, özellikle kurumsal yerde çalışanlar. Ama bu işi severek yapan yazılımcılara böyle bir şey yaparsanız, 2 haftaya o işten çıkar. Parası ne olursa olsun. Nitekim ben de öyle yaptım.

fakat son çalıştığım yerde mesela, patron da bir şekilde yazılımdan anlayabiliyordu, yardım edebildiği kadar kod yazıyor, repolara commit edebiliyordu. Ve evet o patrona, ya usta bunu bence yapmayalım bu boşa yapılacak bir efor, onun yerine şöyle bir şey yapayım daha faydalı olur dediğinde, tabiki diyebiliyordu ve işten anladığı için bize hak veriyordu. Ve tüm çalışanları arasında yazılımcıları ayrı tutuyordu hep.

şimdi, örneklerden yazılımcıyı çıkarın ve yapacağınız iş neyse onun bel kemiğini oluşturan kişiyi koyun. Ve olaya öyle bakın. Siz bu kişilerle iyi geçinmek için, onların yaptığı şeyi yapabiliyor olmanız lazım. Yoksa iş yürür mü? Parayı basarsanız yürür belki. Ama maksimum verim ve çalışan mutluluğu arıyorsanız, onların kafa yapısında olmanız gerekir.
 • Paylaş
Eğer teknik olarak ileri seviyede, deneyimli, daha önce ciddi şirketlerde proje yöneticiliği yapmış ve güvendiğiniz insanları işin başına koyar ve işin teknik gidişatına karışmazsanız belki olabilir. Bahsettiğiniz koşullardaki en büyük sıkıntı, çalışanlarınızla teknik konularda iletişim kurmak istediğiniz zaman çıkacaktır. İşin sahibi olarak üründen memnun kalmadığınız noktalarda, isteklerinizi çalışanlarınıza anlatabilme konusunda eksik kalacaksınız. Yani örneğin; işin başından belirlenmesi gereken bir isteği veya bir parametreyi işin sonunda "bu böyle olmamış, neden böyle yaptınız? " şeklinde söyleyen patron örneğine gitmemeniz gerekir... Veya, henüz her hangi bir planlama veya projelendirme yapılmadan "şöyle bir iş aldık, bir ayda yapalım bitirelim" diyen patron örneği... Bunun önüne, işi, sadece mali ve idari yönlerden destekleyip, teknik kararları ve işin planlanmasını tamamen proje müdürlerinize bırakarak geçebilirsiniz. Burada da güvenilir yönetici bulmak ciddi bir sorun olabilir.

Biz çalışanlar olarak, her zaman işin başındaki kişinin bizim dilimizden anlamasını bekleriz. Bunun sebebi kişisel problemlerden ziyade, projelerin ve ürünlerin doğru ve kaliteli çıkmasına büyük etkisi olmasından kaynaklıdır. İşi teknik olarak "doğru" yönetemeyen ve takip edemeyen bir yönetici ile, en deneyimli elemanları bile çalıştırsanız, ancak vasat bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

--
 • Paylaş
1

Ozlem Cagla, Bence isletme.okumak.gerekir bunun icin...

Diger (teknik) arkadaslar baska bir acidan girecegim konuya. Eger siz yazilim yaptirmak istediginiz alani cok yi biliyorsaniz belli bir sure odesk ve elance gibi platformlarda MVP (minimal viable product) yaratmasi icin freelance'lerle calisabilir ve kismen calisir bir proof of concept cikartabilirsiniz. Bundan sonra is gercek kodlamayi yapacak bir partner bulmak olacaktir, ama eger musteri ilgisi (customer validation) elde edebilirseniz MVP ile isler daha cabuk ve kolay ilerler. Belli bir sorunu cozmek icin yazilim kullanmak ile yazilim sirketi arasinda fark var. Eger ana isiniz (core competency) yazilim olan bir sirket kurmak istiyorsaniz o zaman yazilimci bir ortaginizin olmasi lazim, siz isin is gelistirme ve satis tarafinda olabilirsiniz, herkesin sadece yazilim bildigi sirketlerin business (isletme) basari hikayesi yaratmasi mumkun degil. Bir diger yolda eger satis, is gelistirme, pazarlama, finans gibi alanlarda domain expertise (alan bilginiz) varsa bir yazilim sirketine co-founder olmaya gidebilirsiniz.
 • Paylaş
Yönetim bilişim sistemleri bölümü gerek lisans gerekse yüksek lisans seviyesinde size gerekli teorik bilgiyi sağlayacaktır diye düşünüyorum. Ancak sizin teorik bilgiden daha çok pratik bilgiye yani tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada, mümkünse ağaçtan düşen birini bulun. Ya da daha maaliyetli ama daha etkili bir öğrenme yöntemi olarak "deneme yanılma"yı deneyin. En basitinden bir yazılımcıya basit bir uygulama yazdırın, geliştirmeler isteyin ve satmayı deneyin bakalım başınıza neler geliyor.
 • Paylaş
Zeynep hanım huzurunuz sağlığınız ve paranızın sizde kalması için bilmediğiniz hiç bir işe girmemenizi tavsiye ederim
 • Paylaş
Türkiye ve dünya çapında sektör lideri yazılım şirketlerinin kurucuları genellikle yazılım konusunda çok bilgili kişiler.Yazılımı iyi bilmeden yazılım şirketi kurmak şirket kurucusunu gerçekten çok yıpratır.

Başka işler yapmak varken neden yazılım şirketi kurmak isteniyor önce onu da çözmek gerekiyor. İşin nasıl yapıldığını bilmeden bir işe giren kesim genelde çok parası olan veya o işte çok tanıdığı olup iş alma potansiyeli yüksek kişiler oluyor.

Gerçekten çok iş alabileceğimiz bir çok müşteri var ve bu kişiler özel yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar o zaman ben hemen bu ihtiyaçlar için yazılım şirketi kurayım desek bile işi bilmediğimiz için bir çok kez sorun yaşarız. Teknik işlere karışmadan bir işe girmek bizi hep konunun dışında bırakacaktır.


Bunun dışında başarılı olmuş örnek bir yapı : Aklımızda güzel bir fikir var, işin yapılabilirliği araştırılmış, bu bir web/mobil uygulama gibi teknik bir proje ve insanlar da bunu bol bol kullanacak ise iyi anlaştığımız yazılım uzmanı bir ortak ile şirket kurabiliriz.
 • Paylaş
Bir kompozitör arkadaşım geçende Twitter'da "ya arkadaşlar benim de yıllardır doktorluğa hevesim vardı, ne var yani bir kaç neşter, iki hemşireyle ben de girsem ameliyathaneye" yazmıştı.
Zira stüdyolar rock star olma hayallerini unutamamış, mühendis ve doktor tarzı mesleklerdeki müzisyen olduğu iddiasında bulunanlarla doluydu.
Ağır gelebilir ama hiç kusura bakmayın, hem yazılım konusunda bilginiz yok, hem de bu sektörde iş yapayım diyorsunuz.
Ya maddi gücünüz çok sağlam olacak, şirketin başına sağlam bir yönetici koyup siz sadece olanı biteni seyredeceksiniz, ya da anlamsız şekilde bir şirket açıp, hem kendinize hem de sektördeki rekabete zarar vereceksiniz.
Tekrar ediyorum, ağır gelebilir ama yok böyle bir dünya. . .
 • Paylaş
Yazılım şirketi kurabilmeniz için bu işten çok iyi derecede anlamanız gerekli diye düşünüyorum. Şirketinizi kurdunuz, sermayeniz de var ama ne gibi ürünler satmayı planlıyorsunuz?

Bu işten ciddi anlamda kar elde edebilmek için kendi ürettiğiniz yazılımları satmanız gerekmektedir. Yazılım üretirken dahi hangi sektöre ne derece faydalı olacak bunların iyi bir analizlerinin yapılması lazım.
 • Paylaş
öğrenmeye çalışmaya devam edin bu sırada bir yazılım şirketine girip staj yapın böylelikle işler nasıl yürüyor öğrenmiş olursunuz.. Bunun ardında şirket kurmaya kalkın yoksa açtığınız gibi kapatırsınız. .
 • Paylaş
Merhaba Zeynep hanım şımdı deyım yerın deyse demir cının işini kömür cü yapamaz yanlız gırışken ve cesaretın öncekı adresı parasal durumun olması ve yapacağın işin yer tuketım ve ılgı gormesı hesap kanıt buna göre şöyle dıye bılırız herkez zaman la şöfur olur
 • Paylaş
Üniversitenin boş bir kurum olmadığını ve okutulan derslerin her birinin kesinlikle gerekli olduğunu savunurken eksikliklerinin dahi olduğunu belirterek;
=> Diplomanın hiç bir bilgi için yeterli olmadığını savunurum.
Ayrıca, ülkemizin üniversite yerleşim konusunda kabul edilemeyecek kadar büyük hataları da olduğu için, "diploma" varlığı ve oluşumu konusundan beklenenin çok çok altında kalmakta. Sadece tek bir sınav veya her neyse, sonuçları baz alınarak; hiöçbir mülakat yapılmadan, hiçbir kriter baz alınmadan ve hatta ilgi alanı sınırları içerisinde bile bulunmayan blümlere öğrenci kabulünün sonrasında başlanan bir eğitim sisteminin yetiştirdiği beyinler...
Sektörde yer tutma, kendi işini kurma, üretme gibi konularda çok yetersiz olarak ilk adımı (para yardımı ile) atıyorlar.
Asıl bilgi, birilerinin dayatması ile öğrenilmiş olan değildir. Kesinlikle kişinin kendi istekleri doğrultusunda, hiçbir baskı altında kalmadan, en değerli kazanımı olan vaktini, üzerinde harcadığı konulardaki emeği sonucu elde ettiğidir.

Bu konuda, hatırlamaktan vazgeçemediğim en güzel örnek;
=> Normal bir vatandaş olarak hayatına devam eden, "İskorpitx" lakabıyla bütün siber alemde adını duyurmuş bir insan. Kendisi, örnek alınacaklar listesinde ilk sıralara yazılması gereken kişiler arasındadır. Yaptıklarıyla aslında, siber alemde herkesin söz sahibi olabileceğini göstermektedir.
Kendisi bu işin ne kadar kolay olduğu değil, aslında o kadar zor bir iş olduğunu ki ancak ve ancak tutku ve bağlılıkla bu sonuçların elde edilebileceği gösteriyor.

=> "Adım Siyami Özkan, Türk ve Dünya internet alemi beni “iskorpitx” olarak tanır. 1961 Yılında Çanakkale’nin İntepe Beldesinde doğdum, ilk, orta ve Ticaret Lisesini Çanakkale’de tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunuyum.

Asıl mesleğim Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik. 8-6-1989 tarihinden bu yana kendi adıma Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlikle iştigal ediyorum.

1989 yılında Bilgisayarla Muhasebe tutulmasına izin verildiğinden bu yana bilgisayarla iç içeyim. Web internet Security alanında dünyada kırılmadık rekor bırakmadım. Kırmış olduğum rekorlar halen daha egale edilemedi. Web internet Security alanında 10 yıl arka arkaya dünya şampiyonluklarım var ve bu şampiyonluklar egale edilemedi. Microsoft’un web sitelerine imza atma yeteneğine sahip olan ender kişilerden biriyim. Dünyada en fazla web site sayfalarına imza atma rekorunu elimde bulunduruyorum.
"
 • Paylaş
2

Eslemce, Yani sonuç? Bu cevapla soru arasinda bagintiyi ben kuramadim sahsen. Hic anlamiyorum yazilim islerinden' diyor, siz ise bambaska bir meslek sahibi iken gelistirmeye basladiginiz baska bir kabiliyetinizden soz etmissiniz. Ayni sey mi ?

Fazlı Özdemir, Canım, "Bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum" demesi yeterlidir bu cevabı alması için. Ben de onu anlatıyorum yukarıda. Belki çok zengin ve sırf bişeyler geliştirmek için bu alanda çalışmak istiyor, çok güzel fikirleri var belki. Kaç tane hastanenin kuruluşu doktorlar tarafından yapıldı. Havacıyım ben, ama hiçbir havacılık şirketinin sahibi uçak mühendisi değil, uçakla ilgileri alakaları bile yok belki. Sinema Televizyon bölümü okuyanlardan kaç tanesi filmlerde dizilerde oynuyor, Kaç tane yönetmen parası çok olduğundan değil de sırf bu işe gönül vererek okuluna koşa koşa giderek mezuniyetinden sonra koltuğuna oturdu.
Bilgi üniversitede verilmiyor artık, istekli olan kimse o söke söke alıyor gerekeni.
Öğrenmek için İlle de üniversitede bölümünü okumak gerek diyorsan...
=> Düşünmek için Felsefe bölümünde oku
=> Doktora gittiğinde sana ne verirse koşulsuz şartsız kabul et ya da Tıp oku sonra de ki bunu da neden yazdın reçeteye.
=> Harddiskin bozuk ama teknik servis sana bilgisayarın artık bi işe yaramaz dedi, git bilgisayarını değiştir ya da bilgisayarının sorununu anlamak için Bilgisayar mühendisliği oku.
Gişedeki memura acelen olduğunda işini hızlı yap demeye bile hakkın yok senin bu cevabı yazabiliyorsan.

Ayrıca eminim ki sadece koyu renkli yazıya odaklanarak ordaki kişiyi de ben sandınız herhalde. Tebrikler, anlayışınızdan dolayı
=> :)

Hiç bir bilgi ve birikimin olmayan bir işe girmek sizce ne kadar doğru olur ? Bir konu hakkında sadece soru sorabilmek için dahi onunla alakali fikir sahibi olmak gerekir. Daha cok hakim olduğunuz, hem gelistirip hem de yonetebileceginiz bir işle ugrasmak cok daha uygun ve mantikli olandir bence ki zaten iş dunyasi zaten yorucu , zor hatta bazen felaket sıkıcı olabiliyorken böyle etkilerle ne hale gelir düşünün derim. İmkansiz degilse ancak akilcida gorunmuyor. .
 • Paylaş
Şirket kurmak ve çalıştırmak için işletme ve yönetim bilgisi gerekir, elbette işkoluyla ilgili bilgi birikim tecrübe çok büyük avantajdır fakat bunlar yeterli değildir.
yazılım şirketim var operasyonel işlerden kod yazmaya vaktim kalmıyor.
inşaat firması sahiplerinin inşaatta çalışması gibi bişey benim kod yazmam...

mail atmasını bilmeyen patronum oldu, halen de benden kat kat fazla kazanıyor :)
bence önce akılcı ve GERÇEKÇİ bir işplanı hazırla sonra güvenilir bir muhasebeciyle birlikte bir şahış şirketi kur ve saldır.

eğer ev geçindirme vs derdin yok ve vaktinde bolsa, inkübasyon şirketlerinden birine girebilirsin böylece kuluçka dönemini daha güvende geçirebilirsin.

bol şanslar
 • Paylaş
Organizasyonel yeteneğinize güveneceksiniz bu durumda... Kendinizi merkeze çekerek hedef-plan-hareket çarkını döndüreceksiniz... Yani yapmayı planladığınız iş ile ilgili doğru kişileri bulup harekete geçeceksiniz... Yoksa vakit ve nakit kaybı kaçınılmaz olacaktır... Örnek sabancılar - çok farklı sektörlerde iş yapmaktadırlar... Herşeyden anladıklarını düşünmek anlamsız olur. Bu durumda nedir bu iş dallarının başarılı olmasındaki etken. Tamamen organizasyonel yetenek doğru kişilerin doğru yerlerde rol alması. . .
 • Paylaş
Öncelikle yazılım şirketi çok geniş bir tanımlama. Bunu daraltabilirsen daha kolay karar verebilirsin. Google da bir yazılım şirketi sonuçta. Diğer arkadaşların laflarına bakma, yazılım şirketi kurup yönetmek için yazılımcı olmana gerek yok. Olursan artısı olur ama eskilerini de sayabilirim çok rahat şekilde. Sen eğer finansal olarak bu şirketi taşıyabileceğine ve yönetsel yeteneklerine güveniyorsan kurabilirsin. Her şey küçük bir fikirle başlar. Fikrin varsa onu yapabilecek insanları çok kolay bulabilirsin. Yazılımcılar teknik düşünürler, senin fikrinin ve hayallerinin nereye gideceğiyle pek ilgilenmezler. İşi anlatırsın, bazı yazılımcıları anladıkları gibi yapar, bazıları yaptıklarını senin anlamanı beklerler. Ama fikrin basitse yine de ortalama bir yazılımcı bunu yapar ve gerisine karışmaz. Sakın ola ki ona hayallerinden bahsetme, soğuk bir bakış atar ve insanı anlattığına pişman eder. İşi ver, tarih ver ve iş teslim günü geldiğinde çok iyi şekilde test et. İş yeterli değilse eksiklerini belirle, listele ve tamamlanması için tekrar tarih ver. Bu şekilde elinde bir yazılım olmuş olur. Artık bunu satmak mı istersin, danışmanlığını yapmak mı istersin yoksa internete koyar reklam gelirleri üzerinden mi para kazanırsın orası senin iş fikrinle alakalı bir şey.
 • Paylaş
KBence bir şeyler öğrenmeyin, bilenleri alın. Hatta en iyisi bir şirkete yatırım yapın, olmadı melek yatırımcı olun. Yoksa eksik teknik bilginiz yüzünden yazılımcılar size saygı duymazlar. Ama siz kendinizi girişimci olarak lanse ederseniz programcıların böyle bir lüksü olmaz. Siz onları yönetemezsiniz, başlarına güvendiğiniz bir senior programcı koyarsınız, o da sizin isteklerinizi ekibe doğru olarak yansıtır. Ya da boş verin melek yatırımcı olun.
 • Paylaş
İşin teknik kısmı ve temeli çok önemlidir. Cebinizden sürekli para çıkacak ve siz nereye gittiğini bile kavrayamayacaksınız. Bu işler demeyeceğim tüm işlerde böyledir. Hep başkalarının kontrolu altınjda iş yapılmaz kesinlikle herşey sizin kontrolunuz altında olmalı diye düşünüyorum.'' Ne demişler ortak karı al ama ortak iş yapma her koyun kendi bacağından asılır. KISACASI AKIL KARI DEĞİL.Gerçekten benimsemediğiniz bir iş hayatınız boyunca hüsran ve pişmanlıklarla geçebilir.Saygılar.
 • Paylaş
Ilgili sektör hakkında pek fikrim yok ama size başarısızlık zirvesinde Emin Hıtay'ın 'her girişimci başarısızlığı tadacaktır' videosunu Youtube dan izlemenizi öneririm.
 • Paylaş
Eğer kendi yazılımlarınızı üretip satmayı hedefliyorsanız ancak yakından tanıyıp çok güvendiğiniz bir yazılım mühendisi ile doğru görev paylaşımı ile başlanabilir. Orada da ne yapılacağını hangi sorunlara çare olunacağını net olarak belirlemek gerekir.

Eğer büyük bir yazılımevinin bayisi olacaksanız da ya o firmada ya da o firmanın diğer bayilerinde uzun dönem çalışıp deneyim kazandıktan sonra işe girişilebilir.

2 yöntemde de mutlaka ve mutlaka gerçekçi bir iş planı ve araştırma şart.

Başarılar
 • Paylaş
Yazılım işi bireysel olarak algılanmamalıdır. Her zaman bir ekip işidir, bu gün milyon dolar yatırım alan ufacık şirketlerde bile şuna bakılır, bu firmada pazarlama bilen bir var mı?, yazılım teknolojilerinden anlayan biri var mı?, yönetim kabileyetleri yüksek biri var mı? . Bu 3 sorunun cevabı 3 ayrı kişi oluşturup sonuç evetse ilk yatırım yapılır.

Dolayısıyla yazılım bilip bilmemeniz sadece zamanı verimli kullanamamanızla alakalı olacaktır, iyi bir ekiple çalışırsanız bu etkileri en aza indirebilirsiniz.

Yazılım demek kod yazmak demek değildir, önce insan ihtiyaçlarını anlamak, bunun nasıl satılacağını belirlemek sonrada buna göre üretmek gerekir. Bu üretim kısmını bırakın kod mühendisleri yapsın, siz iskelet kurmakta, ihtiyaçları anlamakta ve bunu pazarlamakta iyiseniz zaten kod yazmakta kötüsünüzdür.Dolayısıyla ekibinizdeki arkadaşlara doğru bilgi aktarımı yaptığınızda iyi işler çıkarabildiklerini göreceksiniz.

Yazılım bilmek ya da bilmemek eskiden çok belirleyici olabilirdi, mesela google 10.000 saat kod yazmamamış kimseyi işe almazdı. Şimdi iyi fikri olan herkesi satın alıyor, iyi fikri kendi yazılım bakış açısıyla geliştirerek bir ürün ortaya koymaya çalışıyor.

Aynı şey twetter için, aynı şey yahoo için, aynı şey facebook için ve diğer teknoloji firmaları içinde geçerli.

Dolayısıyla araştırıldığında teknoloji firmalarının yöneticilerinin kod mühendisleri değil, teknolojiden anlayan pazarlama yönleri kuvvetli iyi yöneticiler olduğu görülecektir.

Yani Mümkündür!
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR