Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diyelim ki canınız çok sıkkın. Hiçbir şey yolunda gitmiyor. Diğer insanların mutluluk pozlarının bile sinirlerinizi gerdiğini farzedin. Ne yapardınız? Nereden başlamak lazım? Boşa yaşadığını düşünen, mutsuz hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğini düşünen biri ne yapmalı?

Belki diğer insanlar mutluluk pozu vermiyordur. Ya gerçekten mutlularsa yada siz bunu poz olarak algılamak üzere programlandıysanız?
  • Paylaş
Bir zamanlar böyle bir durumun içine ben de girdim. Sonra bir kağıt, kalem alıp hayatımın amacı nedir? Beni mutlu eden şeyler nedir? Bugüne kadar istediklerimden hangilerini yaptım? Tarzında sorular yazıp sonra bunların karşısına cevapları yazdım ve farkettim ki aslında herşey yolunda gidiyor. Sadece ufak tefek sorunlar var. Bu sorunlarıda kağıda madde madde yazıp bunlar için nasıl çözüm yolu geliştirebilirim onları yazdım ve benim için müthiş bir aydınlanma oldu
  • Paylaş
Bu hislere kapılmak hayatınızda büyük bir değişiklik yapmanız gerektiğinin sinyalidir. Memnun olmadığınız şeyleri bulun ve değiştirmek için ne gerekiyorsa yapın. Mutsuzluğunuzu başka insanların mutluluğuyla kıyaslamayın. Fotoğraflarda herkes güler ama gerçekte olanı kimse bilemez. Çok karamsar bir soru olmuş bu ama, aynı anda herşey kötü gidemez diye düşünüyorum. Yine de böyle hissetsem bütün düzenimi değişririrdim. Hiç sahip olmadığınız şeylere sahip olmak için daha önce hiç yapmadığınız şeyleri yapmanız gerekli. Çünkü belli ki önceden yaptıklarınız hiç bir işe yaramadı. :)
  • Paylaş
Boşa yaşadığını düşünen, mutsuz hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğini düşünen biri bir an önce kendine acımaktan vazgeçip, üzerinde mevcut ölü toprağını silkeleyip ayağa kalkmalıdır.
Bu kadar basittir ve insan samimi olarak istediğinde elinden hep fazlası gelir.
  • Paylaş
Açıkçası ben de bu kadar karamsarım diyebilirim, bu sıralar. Kendime inanmaktan bir çare yok gibi geliyor. Biliyorum insan bu duruma gelirken, kendisine inancını kaybettiği için geliyor. Sonra kendimi şunu derken buluyorum; "hala hayattayım! " Yani henüz ölmedim, bunun iradesi ben de veya başka bir varlıkta ya da evrende, her neyse, hala yaşıyorum. Ama belki de inadımdan ters gidiyor bazı şeyler.
Mesela diyorum, A şehrinde x işini yapmakta diretmemeliyim. Ben z okudum ama gözüm x'de ve biliyorum ben onu yapabilirim diye direttiğimizden de olabilyor. Tersi de oluyor, işte hep müzikle ilgilenmek istemiştir ama çeşitli faktörlerden tıp okumak zorunda kalmıştır. İkisini de yapayım herkesi mutlu edeyiz demişizdir hep. Aslında imkan olsa yapabiliriz de. Maalesef yaş ilerledikçe sizden beklenenler artıyor ve ağırlaşıyor. Siz yaptıkça beklentiler artıyor. Kimseyi memnun edemediğinizden mütevellit, bir yarışa giriyor ve artık yeteer diyorsunuz. Paraysa bir şekilde kazanırım dediğiniz zamanlarınız da geçmiş oluyor vs. vs...
Ben pişmanlığın fayda getirmeyeceğine inanırım. Yaşanan herşeyden bir fayda yaratmanın derdine düşerim. (Bu da zaman zaman üzüyor insanı ama iyi geliyor) Böylece mutsuz biten ilişkilerin ben de derin yaralar bırakmasına izin vermemiş oluyorum.
Bu sebeple bir sürü şekilde, kendine yönelme metodu kullanılabilir. Güzel bir banyo, hoş kokular, sadece dinlemek istediğin sana huzur veren müziği dinlemek gibi. Müziği seçerken hayatınızda sizin dışınızdaki kişilerle bağlantılı olmamasına özen göstermek gerektiğini düşünüyorum. Yani sizi geçmiş anılarınıza değil, hayatınızla ilgili temiz duygularla karar verdiğiniz anlara götürmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani çocukluk, saflık hallerine, o zamanın büyük umutlar yaşadığınız anlarınıza. Temizlik ve arınma hissi yaratacaktır.
Sonrasında da ben ne istedim, ne oldu? İstediğim şeyler için ne yaptım (fedakarlıktan söz etmiyorum, onlar en büyük kaçamaklarımız, daha doğrusu uzaktan bakmamızı engelliyor, kendimize acırken buluyoruz. Elbette çok değerliler.) Bir de ben bunu isterken ve yaparken ne oldu da anlaşılamadım? Sorusu var. Kendimi onun yerine onu da benim yerime koyarak düşünmeye başlıyorum.
Yani iki bilinmeyenli denklemde hep x'i bulmaya çalışmak çözüme yaklaştırır belki ama ulaştırmaz. Olasılıkları aynı denklem içinde azaltıp çözüme ulaşabiliriz.
Burada ben böyle yaptım o ya da onlar da böyle demektense süreç içerisinde birbirini nasıl tetiklediğini görürsek çözüme ulaşabiliriz.
Sonrası kendiliğinden gelecektir zaten.
Hayat güzel, kuşlar cıvıl cıvıl, bak dışarıda seni bekeyen kucaklar var demek isterdim (var da ama ) hayat bundan ibaret değil kanaatindeyim.
Çok uzattım ama umarım faydalı olabilmişimdir. Yöntemler yazarak, ses kaydederek vs ile çoğaltılabilir. Sevgiler :)
  • Paylaş
Umudunu Kaybetme- Will Smith. Güzel filmdir faydalı olabilir.
  • Paylaş
Öncelikle uzmanından yardım almalı. Zira bu belirtiler depresyon belirtileridir.
  • Paylaş
Kendini şaşırtacak aktivitelere yönelmek iyi gelebilir.
Ruh halinize göre en sıra dışı fikirleri eyleme geçirmek de diyebiliriz buna.
Mesela kabahatler kanunu incelenip uygun bulduğunuz bir eylem gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bu gibi hareket planlarınızı kayıt altına alıp sahneler arasına da neden boşa yaşadığınızı anlatan diyaloglar ekleyerek faydalı bir film bile çıkartabilirsiniz.
Uğraşmak istemiyorsanız böyle şeylerle fobilerinizi tespit edip onları size yaptıracak kişilerle anlaşabilirsiniz. Yükseklik korkusu varsa yamaç paraşütü gibi şeyler...
Veya öyle bir yer seçin ki ev açık alan her neyse tüm arkadaşlarınızın ve tanıdıklarının alkole boğulabilecekleri bir ortam yaratın, barbekü yakın, eşyalarınızı kırın, atın hediye edin, diyeceğim şu ki; boşa yaşadığınızı düşündüğünüz her gün hayatınıza dair birşeylerden vazgeçin... Yer açın hayatınızda zamanı geldiğinde hazır olsun yeni birşeylerin yeri... Belki dolar belki TL ama hamallık etmeyin.
  • Paylaş
Bu iç sıkıntısını geçiştirmek en büyük yanılgılardan biri bence, sadece alışkanlık haline dönüştürmemekte fayda var. Üzüntünü yaşıyorsun ve bunaldığın için bu sorular kafanın içinde dönüp duruyor ve zaten sorular sorulmaya başlandıysa, bir şeyler değişime uğrayacak demektir. Planlı yada plansız. Birden bire ertelediğin şeyleri yapmaya başladığını fark edebilirsin. O bıkkınlık, atmadığın adımları atmana sebep yaratır bazen.
İçinden gelmediği sürece şunu yap bunu yap demeler sadece sözlerden ibaret olacak ama öneri duymam şart denilmekteyse;
Sana iyi geleceğine inandığın bir şeyde başlangıç yap. Dil öğrenmek, spor gibi aklında sürekli dönüp duran ama bir türlü harekete geçemediğin şeyler. Harekete geçtiğin vakit, yaşadığını idrak etmeye başlayacaksın. O sorular ve kaygılar zamanla kafanda eskisi kadar yer tutmaya başlayacak, çünkü kendini "işe yarar ve iyi" hissettiğin bir şeylerle meşgul olacaksın.
  • Paylaş