Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diyojen ve Sokrates'in zamanlarında çıplak gezdiği söylenir? Sizce zeka ve felsefe yaşam tutkularının yoğunlu kuralsızlığı mı getirir yoksa yalınlık anlayışı mıdır?

Sokrates ile iligli öyle birşey okumadım, olduğunu da zannetmiyorum çünkü bu Diyojen'in felsefesidir. O da çıplak gezme değil insanın temel dürtülerinin gizli şekilde değil gayet açık toplum içinde yapılmasını, eğer gizlilik içinde yapılırsa bundan riyanın, yalanın doğacağını söyler. Bununla birlikte halk arasında mastürbasyon yapar, bunu herkese tavsiye eder. Toplum içinde yemek yemekten nasıl utanmıyorsak diğer temel dürtülerimizi de tatmin ederken utanmamamız gerektiğini söyler.
  • Paylaş
8

Ayhan Şimşek, Uğur Bey İslamda köpeklik felsefesi demişsiniz fakat bu deyime dair hiç bir bilgiye ulaşamadım. Bir yanlışlık söz konusu olabilir mi veya başka bir deyiş şekli?

Ayhan Şimşek, Bu arada, Diyojeni anlatan bu linkte tr.wikipedia.org/wiki/diyojen#atina köpek felsefesi ifadesi geçiyor. Yanlışlık olabilir mi diye sorgulamam buradaki edinimimden geliyor. Teşekkürler.

Uğur Çakmak, Bende bir araştırır cevap veririm, aklımda kalanları böyleydi

Uğur Çakmak, Söylediğiniz kaynaklardan yola çıkarak diğerlerinede baktım, özellikle kelimenin etimolojisini araştırdım sözlüklerden, dediğiniz gibi köken anlamı zaten köpeklik içeriyor. Sanırım benim aklımda yanlış kalmış

Ayhan Şimşek, Dönüş için teşekkürler.

Hakan, Diyojen bile abaza ölmüş :-) burdan bu sonuç çıkar :-)

Bence çokluk derecesine göre pozitif veya negatif olarak şekil almaktadır.
  • Paylaş
İkisinin de çıplak gezdiğini ne duydum ne de okudum. Bence siz bu iki filozofu suyun kaldırma kuvvetini keşfettikten sonra hamamdan çıplak olarak fırlayan Arşimet'le karıştırıyorsunuz.

Diyojen gündüz vakti elinde fener üstünde bir örtüyle dolaşıp insan arayan, fıçıda yaşayan, tüm kapitalist tüketim alışkanlıklarını reddeden sinizm ya da kinizmin babası sayılan hatta "Dile benden ne dilersen" diye Büyük İskender'e bütün sinikliğiyle "Gölge etme başka ihsan istemem" diyen ya da hikayelerinde öyle bilinen filozoftur. Kişinin en kısıtlı yaşam koşullarında bile, mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. İnsanın kendi kendine yeterli olabilmesi gerektiğini savunmuştur. Uygarlaşmanın getirdiği (evrensel ahlakı da hiçe sayan) kurallara ve araçlara bağlı olan bir yaşamı reddetmiş, yaşamın doğal ve sade olması gerektiğine inanmıştır.

Felsefe

Sokrates ise felsefenin bilinen ilk yöntemi olan "çürütme" (elenchos) yöntemiyle tanınır. Ayrıca "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" de Sokrates'e mal edilmiştir. Sokrates kendisi hiçbir şey yazmamış hakkındaki her şeyi öğrencisi Platon kaleme almıştır. Onun mantıksal çıkarımları Aristo'nun ve ardından gelen bir çok mantıkçı ve nihayetinde matematikçinin yolunu açmıştır.

Aslında bu iki filozof'da kesinlikle sıkı ahlak kurallarına bağlı insanlardı. Sokrates zaten mantıkta ilk kuralları oluşturan insandır. Bilgelik ve ahlak onun için dünyadaki en önemli şeylerdi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

537 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt