Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dizel araçların torku aynı hacme sahip benzinli motorlara göre her zaman yüksek midir? Torku yüksek olan araç mı yoksa çekiş gücü yüksek olan araç mı seçilmelidir neden?

Sürekli tartışılan konuşulan bir konu malum.

İlk kısmıyla ilgili olarak, motor teknolojileri çok değişti, gelişti, farklılaştı, ama genel anlamıyla evet dizel motorların torku daha yüksektir, çünkü ateşlemesi yoktur, sıkıştırmayla patlar, sıkıştırma oranı yüksektir, basınç da sıcaklık da daha yüksek verim daha yüksektir, ilk elde edilen güç daha yüksek olur. Bu üretilen gücün dönü gücüne dönüşmesi ve uygun dişli oranlarıyla, uygun devirlerle kranka ve tekerleğe aktarılması meselesi daha karışık. Çünkü güç gerekiyorsa devir(dişli oranı) daha düşük tutulacak ki aktarılırken tork düşmesin. Ya da o üretim konsepti için, gerekliliği sağlayan devir-tork-beygir gücü dengesi kurulmuş olmalıdır.Zaten beygir gücü torkla hesaplanır.


Yani üretilen aracın, üzerindeki yükle, çoğunlukla kullanılacağı arzu edilen hız ve devirlerde, o üretim aralığında elde edilen torkun yüksek tutulacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Yani bu üreticinin bir optimizasyon ve tercihi meselesi, çoğunlukla aracın üretim konseptiyle alakalı, ayrıca klasik şehir içi trafiği eksenli bir alışılmış gereklilik değerlerini de standart olarak kayırma durumu da var. Şu an mekanik olarak emniyet gerekçesiyle pek dış müdahale yapılmıyor, ancak yapılamaz demek de değil tabi bu, bunun dışında şu an yakıt beslemesi ve devir vites geçiş oranlarını yazılımla değiştirebilme ve birden fazla beklentiyi karşılama gibi eklentiler de yaygınlaştı, açılım sağlandı.Spor mode, eco mode gibi (tabi esp filan da giriyor işin içine)
Devir, dişli oranları aynı, aynı alt takım ve ön takımlara, şanzımana sahip aynı silindirli, tekerlek çaplı, iki arabadan dizel olanının çekiş gücü daha yüksektir genel anlamda, ancak her devirde ve hızda bu böyle olmaz.
  • Paylaş
Sıkıldım bu araçlardan kilosu 1000 den az tork değeri 180 den fazla dizel olmayan (lpgli) araba bulamazsam kendim üreteceğim motor en fazla 1.6 olacak. Bir sürü fabrikasyon araba var düzgün bir araç yok yav.. .
  • Paylaş