Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dizel motorun ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Dizel motorlar gerekli bakımlarını yapmanız halinde oldukça uzun ömürlü motorlardır. Ayrıca birkaç püf noktaya uygulamanız halinde motorunuzun ömrünün daha da uzun olmasına yardımcı olacaktır. Dizel motorunuzun ömrünü uzatacak püf noktaları:
  • Doğru yakıt seçimi: Yüksek standartta yakın kullanımı daha az aşınma sağlar, enjektörlerde tıkanma oranını düşürür ve yakıt pompasında oluşacak kaçak ihtimali daha düşüktür. Bu nedenle tercih etmeniz gereken yakıt tipi eurodizel olmalıdır. Düşük kalite mazot tüketiminden kaçınmak için şehir merkezlerinden mazot almak daha güvenilir olacaktır. Ayrıca düzenli olarak mazot filtresini değiştirmek de motorunuzun ömrünü uzatmada yardımcı olacaktır.
  • Daha uzun ömürlü Turbo: Turbo’nun ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken ilk husus aracınızın intercooler’a sahip olmasıdır. Böylece, motora giren havanın soğuması turbonuzun daha soğuk çalışmasını ve aşınmaların azalmasını sağlar. Aracınızı park ederken gaz pedalını çok kullandıysanız, motoru durdurmadan önce ortalama 45 saniye beklemeniz turbo basıncının düşmesine ve böylece turbonun daha uzun ömürlü olmasına yardım edecektir.
  • İdeal devirde kullanım: Aracı doğru devirde kullanmak tüm motorlar için verim arttırıcı olacaktır. Gaz pedalını kullanarak en hızlı tepki aldığınız an, normal kullanımda korumanız gereken ideal devirdir. Bu noktayı geçmeniz halinde vites yükseltmeniz motorunuzun verimini arttıracaktır. Ayrıca dizel motoru hiçbir zaman yüksek devirde kullanmamanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Araç bakımını önerilen süreden önce yapın: Önerilen bakım periyotları Avrupa standartlarına göre hesaplanmaktadır ancak ülkemizde hava kirlilik oranı daha yüksek olduğundan filtrelerde yaşanacak tıkanmalar daha çabuk gerçekleşmektedir. Ayrıca yakıt kalitesinin de Avrupa standartlarından düşük olması yakıt filtresinin daha erken tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle araç bakımı için önerilen periodlardan önce bakım yaptırmanız istenmeyen tıkanmaları önlemek için etkili olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1258 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları