Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dizi ve filmlerde A, B kişisine aşık olur. Ama B kişisi onu arkadaş olarak görür. Çoğu zaman da B kişisi, C veya D'ye bakar. Zaman geçer A kişisi aşkını kalbine gömer ve başka bir M kişisi ile birlikte olur. Sonra B aslında A'yı sevdiğini anlar. Peki bu durum neden izleyiciyi üzer?

Tabii ki buraya 1 versiyon yazdım. Ama hep imkansız aşklar için üzülürüz. Nedeni biliyorsanız veya başınızdan geçen bir anınız varsa paylaşır mısınız?Düzenle
Gerçekten de üzüyor mu?
  • Paylaş
Sanırım hepimiz (tamam ben aduygusalım diyenleri de tanıyorum da) bir kere aşık olmuştur. Dizi film izlemediğim halde A ve B'nin birbirlerine aşık olmalarına rağmen B'nin hatalı karaları neticesinde masum M kişisini aralarına alarak beraber olamamalarını ben de teorik olarak üzücü buluyorum. Dizilerin yoğun izleyicisi olan C ve D'nin de dahil oldukları C ve D grupları kendilerini dizilerdeki karakterlerle özdeşleştirir ve hikayeyi kendi hayatlarındaymış gibi yaşarlar. Tabii bu C ve D grubuna özgü bir davranış formu da değil tüm gruplarda mevcuttur. Entellektüel bir insan da kendini entellektüel bir romanı okurken oradaki kahramanın yerine koyar ve olayları onun gözünden görür, o gülerse okuyucu da sevinir, o ağlarsa okuyucu da üzülür. Zaten roman okumanın, tiyatro, film ya da dizi izlemenin mantığı ve keyfi de budur. Sizi olayların içinde hissettirmeyen roman, tiyatro, film, dizi çok da başarılı sayılmaz, konsantre olmazsınız, onu tüketemezsiniz, hazımsızlık, sıkıntı yapar, yarıda bırakılır.

Konu imkansız aşklar demişsiniz evet bu imkansız aşklar, aşkı kalbe gömme durumları Romeo ve Julliet'den bu yana hep fakirin problemi ve konusu olmuştur. Böyle sosyal bir problem vardır, ona üzülen kişilerin hayatlarının gerçeklerindendir ve o kişiler siz kendinizi o role uygun görmeseniz de hayatlarındaki çeşitli durumlarla dizilerde yaşananları özdeşleştirir ve acılarını tekrar hissederler. Adamın bağrı yanık, o üzülmesin de kim üzülsün.
  • Paylaş
1

Rukiye Koksal, A,B,C,D ve M den bir senaryo yazmışın :) teprikler.

Baştan sonra kahramanların başından geçen tüm detayları gördükleri için, (ama aslında çocuk kızı seviyor görmüyor musun?!) daha içine giriyorlar olayın. Benimsiyorlar. "Mutlu son" olsun istiyorlar. O sebeple heyecanlanıp, üzülüyorlar.
İzleyen teyze ve ablaların! "tüh tüh, vah vah" diyerek üzüldükleri esas kız ve erkek kendi mahallerinde olsa çeşitli sıfatlarla onları sınıflandıracak olmaları da ayrıca ironik.
  • Paylaş
Matematikteki 'hız-yol problemleri' sorusu gibi bir soru olmuş ilk izlenimde :) İzleyiciyi neden üzer sorusuna gelince; İmkansız aşklar, söz konusu aşık olan ve olunan kişi için izleyicinin gözünde aşkın doruk noktası şeklinde algılanıyor olabilir. Yani aşk, fizik, kimya, evren... Ne olursa olsun; imkansız olan şeylerin içeriği her zaman izleyici tarafından büyük ilgiyle karşılanır. Konu aşk, hüzün olunca da seyircide çok ama çok üzülür, diye düşünüyorum :)
  • Paylaş
Matematik sorusu gibi oldu iyi denklemle çözen olmamış
  • Paylaş