Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyim?

Karşılaştırma yaparken hangi özellikleri göz önünde bulundurulmalı?Düzenle
Aslında hep teknik özelliklere önce bakarız gibi görünür ama aslında ilk olarak bir
 • Ekran boyutu

belirleriz, ben çizim de yapıyorum, yani notebook için 15", ultrabook için 15"-17" olmalı. Çözünürlük çizim yapıyorsanız ya da gerçek HD video seyrediyorsanız önemli. Ardından tabii ki en önemli parça bilgisayarla bağlantımızı sağlayan
 • Klavye

olur ki burada da önemsiz görünen
 • Klavye aydınlatması
çok önemli, yanı sıra aleti ne için kullanacağınıza bağlı olarak, benim için olmazsa olmaz
 • Numerik Blok

Aleti çok taşıyacaksanız

 • Ağırlığı da
önemli, notebooklar ultrabooklara göre daha ağır ama aynı işi gören bir ultrabook da notebook'a göre daha pahalı.
Bunlara karar verdikten sonra yapacağınız işe bağlı olarak i3, i5, i7 işlemci seçimi geliyor. Herhangi bir iş yapacaksanız işlemci en azından i5 olmalı. İ3 sadece ve sadece İnternet, kısmen MS Office programları, müzik dinleme, video seyretme amaçlı kullanılabiliyor, kalan her şey için çok yavaş. Azıcık da olsa işlemci ihtiyacınız olacaksa i7'den aşağısı kurtarmıyor. İ5 MS Office uygulamaları için kısmen yeterli. Çok yüklü, makrolu Excel dosyalarınızda bile yavaş kalır.

Ardından RAM, yine yapacağınız işe bağlı i3 için en az 3GB (32Bit sistem), i5 için en az 4GB (64Bit sistem), i7 için en az 8GB (64Bit sistem) olmalı. Mümkün mertebe hızlı tabii ki.

Oyun oynayacaksanız en az i5 işlemci, 4GB RAM ve iyi bir ekran kartı gerekecektir. . Yani bir sonraki kriteriniz ekran kartı olacak. Vektör grafiği çalışacaksanız mutlaka i7+NVidia mümkünse Quadro, bütçe kısıtlıysa iyi bir GeForce işinizi görecektir. Kartta NVidia'dan şaşmayın derim.

Bir sonraki kriter tabii ki diskleriniz olacaktır. SSD'ler HDD'lere göre daha hızlı, en azından sistemi yükleyebilecek kadar bir SSD'niz olması sistemin açılıp kapanma hızını etkiler. Büyük bir SSD'nin fazlaca hayrı olmuyor ama yine de programların açılma hızında ufak da olsa bir yardımı oluyor. Dosyalarınızı saklamak için büyükçe bir de HDD iyi olur, onlarda da artık oldukça ucuzlamış olan 7200rpm modellerden seçseniz iyi olur. Hard Diskler artık SSD+HDD olarak da mevcut. Burada dikkat etmeniz gereken 64Bit sistem için SSD kısmının en az 25GB olması gerektiği.

Bunları seçtikten sonra benim bir sonraki kriterim aletin sesi olacaktır. Artık laptoplardaki ses sistemleri aleti kabinlere bağlamadan müzik dinlemenize, keyifle video seyretmenize yetecek kadar kaliteli olabiliyor. Seçeneğiniz varsa ses sistemi daha iyi olan laptop için 100-200 lira vermeye değiyor.
 • Paylaş
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Bazısı küçük ekrandan hoşlanır, bazısına ekran boyutu yetmez. Büyük ekran demek, kiloca ağır bir makina anlamına gelir. Bazısı ağır taşımak istemez, bir diğeri ise, tablet gibi her yere yanında götürmek ister. Bu konuda seçimini yaptıktan sonra önemli olanlar ise şunlardır. Artık zaman Ultrabook zamanı ve bu işlemcilerinin pil ömrüne oldukça fazla katkıda bulunduğunu görüyoruz. İlk seçenek makina ultrabook olmasa bile, ultrabook işlemcisine sahip olmasıdır. Bu konuda marka tercihim Dell'dir. Ekran performansı olarak ATI Chipsetli iyi bir ekran kartı olsa iyi olur, işlemci olarak en az, 2.60 GHz x64 i5 işlemci ve yine en az 8GB memory işini fazlası ile görecektir. Ekran olarak Marka tercihim Sony Vaio'dur. Full HD bulmaya çalışın, vereceğiniz paraya değecektir. USB port adedi en az 3 olsun. Tuş takımını da alttan aydınlatmalı olarak tercih edebilirsiniz, geceleri gerçekten çok işe yarıyor. Benim söyleyeceklerim aklıma geldiği kadarı ile bunlar. Daha tekniğine girecek arkadaşların yorumlarını ben de takip ediyor olacağım.
 • Paylaş
Sabit Diskinin; SSD (Solid State Disk) olmasının pek çok artısını göreceksin. Sabit Disk verileri sakladığın yerdir. SSD ise yeni bir sabit disk teknolojisidir. SSD disklerin artılarını saymak gerekirse;

+Bilgisayarın yaklaşık iki kat daha hızlı açılacak, kapanacak
+Bilgisayarın darbe aldığında veya sarsıldığında diskin daha az zarar görecek.
+Programları daha hızlı açacaksın
+Dosya aktarımları daha hızlı olacak
+Harddisk sesi duymayacaksın bilgisayar yarı yarıya daha sessiz çalışacak
+Harddisk daha hafif olduğundan bilgisayar biraz daha hafifleyecek
+Harddisk daha az ısındığından bilgisayar daha az ısınacak
+ Daha az batarya kullanır, şarjı daha uzun süre kullanabilirsin.

bunlar sadece ssd diskin getirdiği artılar. İki tane eksisi var o da pahalı olması ve kapasitesinin çok olmaması.

soldaki resimde klasik harddiski görüyorsun, sağdakinde SSD diski görüyorsun;
Bilgisayar

diğer temel faktör CPU (İşlemci) ve RAM (Önbellek)'in performans yüksekliği;

Örneğin;
CPU'daki çekirdek sayısının fazla olması (2 çekirdek veya 4 çekirdek olması) pek çok programın aynı anda daha iyi hızda çalışmasına sebebiyet verir. Bu sebeple çok çekirdekli işlemciler tercih edilebilir.

RAM'in yüksek olması ise oyunlarda veya flash, java script gibi ram kullanan şeylerde (mesela youtube arabirimi, facebook oyunları, videoları vb.) daha hızlı sonuçlar verebilir.

eğer SSD disk olmayan bir bilgisayarı fiyat konusunda daha cazipse o bilgisayarı alır sonradan diskini değiştirebilirsin böyle bir seçeneğin de var.

Kısacası benim fikrim öncelikli olarak SSD diskli bir dizüstü bilgisayar olmasına dikkat etmen yeterli.
 • Paylaş
1
Herkesin ihtiyaçları ve kullanım amaçları farklı olduğundan dolayı kişi kendi kullanım amaçlarını belirlemeli ve bunun üzerine laptop almalı.
 • Paylaş
Kişisel beklentilere göre değişebilir ama temel olarak;
- İşlemci
- RAM
- Ekran ve ağırlık öne çıkan özellikler... Diğer özellikleri ihtiyaca göre bakılmalı... .
 • Paylaş
Teknolojik alet alırken en çok dikkat etmemiz gerekenlerden biri de araştırma yapmaktır. Kendi blogumda yazmış olduğum şu yazıma bakmanı tavsiye ederim.
yuruyengemi.blogspot.com.tr/2014/03/tekn...
 • Paylaş
Şu an özellikleri hiper üst düzeyde bir dizüstü kullanıyorum ama gelin görün ki markası Casper olduğu için beş para etmez. Lütfen uzak durun Casper'dan hatta alacak varsa da engel olun.
 • Paylaş
1

Şaman, Nesi var, vaktiniz varsa biraz daha açar mısınız? Ne özellikleri var, hangi işleri yapamıyor?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

548 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları