Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dizüstü bilgisayarların bataryalarının uzun ömürlü olması için ne yapmalıyız?

Daha öncede bu tip bir konuya yanıt vermiştim. Teknoloji bloglarından birinin söylediğine göre pillerde uzun ömür sağlamak için; sürekli işlev halinde olmalarını sağlamak gerekir. Yani pili doldurun ve boşalana kadar kullanın, yeniden fişe takın.
 • Paylaş
Bataryayı sürekli şarjda tutmak kesinlikle kullanım süresini kısaltıyor. mümkün olduğunda sabit bir yerde kullanırken bataryayı çıkartıp öle kullanın.
 • Paylaş
Doldurdukdan sonra cıkartın sabit evde veya normal elektrik ile kullandıgınız zamanlarda bataryayı cıkartırsanız saglıklı verim alırsınız.
 • Paylaş
Pili dolapta çıkarıp saklıyorsanız yarısını dolu bırakın.
 • Paylaş
Yeni laptop kullanicilari bilgisayarlarinda donanimsal ve yazilimsal anlamda yeni bir teknolojiyle karsilasmis olmalilar;bu teknoloji battery life extender. %80 e kadar pilin dolumuna izin veren teknoloji pilin omrunu uzatan bir teknoloji. Asagida Hp nin onerdigi pil bakim onerilerini okuyabilirsiniz.

Önerilen pil bakım uygulamaları
 • Li-Ion pilleri, doluluk oranı %30 ila %50 arasındayken 20°C - 25°C arasında (68°F - 77°F) saklayın.
 • Pili parçalamayın, ezmeyin veya delmeyin; pil üzerindeki harici temas noktalarına kısa devre yaptırmayın; ve pili ateşe veya suya atmayın.
 • Pilleri, uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayın. Pilin (örneğin, sıcak bir arabanın içinde) sürekli olarak ısıya maruz kalması, Li-Ion hücrelerinin bozulmasını hızlandırır.
 • Dizüstü bilgisayar, 2 haftadan daha uzun bir süre kullanılmayacaksa ,(kapatılıp AC gücüne takılmayacaksa) pili çıkartın.
 • Dizüstü bilgisayar, 2 haftadan daha uzun bir süre (bir duvar adaptörü ya da masaüstü modülü ile) AC gücüne sürekli takılı kalacaksa, pili dizüstü bilgisayardan çıkartın.
 • Dizüstü bilgisayar, pil gücü ile en son teknolojiye sahip uygulamaları çalıştıracaksa, en yüksek kapasite (Ah) düzeyinde bir pil türü kullanın.
 • Pili, kullanım modeline göre kalibre edin. Normal kullanımda, piller en az 3 ayda bir kalibre edilmelidir; ancak, nadiren tam olarak boşaltılan bir pil ayda bir kez kalibre edilmelidir.

  Pil, dizüstü bilgisayarda nasıl şarj edilir?
  Pil hücresi tedarikçilerinin tavsiyelerine ve en iyi uygulamalara bağlı olarak, pil %100 oranında tam olarak şarj olduğunda, dizüstü bilgisayar pili şarj etmeye devam etmez. Pil %100 oranında tam olarak şarj olduğunda, 'şarj bitini sonlandır' ifadesi açılır ve pili şarj etme işlemi engellenir. Pilin dolum göstergesi %94'ün altına düşene kadar 'şarj bitini sonlandır' ifadesi silinmez. Pilin dolum göstergesi %94'ün altına düştüğünde, 'şarj biti' ifadesi açılır ve pil, dizüstü bilgisayara bağlı AC adaptör yardımıyla şarj olmaya başlar. %94 ila %100 seviyeleri arasında AC adaptör dizüstü bilgisayara bağlı değilse, 'şarj biti' ifadesi açılmaz ve dizüstü bilgisayar pili şarj etmez.

  Bilgisayarı kullanmadan önce pili tam olarak şarj etmeli miyim?
  Hayır. Lityum iyon piller, nikel tabanlı yeniden şarj edilebilir pillere göre daha verimlidir ve bu piller imalat aşamasında bir formasyon sürecinden geçer. Başlangıçta kullanımdan önce yükleme yapılmasına gerek yoktur.
  Pil gücünün korunması ile ilgili ipuçları
  Dizüstü bilgisayarınızın güç tüketimini el ile değiştirebilir ve pil gücünü koruyabilirsiniz.
  • Ekranın parlaklığını, en düşük okunabilirlik seviyesine düşürün. Fn ve F7 veya F8 tuşlarını kullanarak parlaklığı ayarlayın.
  • Kullanılmayan çevre birimlerini kaldırın. Harici sabit sürücüler, CD-ROM'lar, Zip sürücüleri, bilgisayar kartları ve diğer çevre aygıtları, aktif bir şekilde kullanımda olmasa da pilinizin gücünü azaltabilir. Pilleri kullandıktan sonra çıkarın.
  • İşlemcinizin hızını azaltın. Bilgisayarınız ne kadar hızlı çalışıyorsa, güç kaynağını o kadar hızlı tüketir. İşlemcinin hızını düşürdüğünüzde, pilinizin şarjını uzatabilirsiniz. İşlemci hızını azaltma yöntemleri her model için farklıdır ve bu işlemle ilgili talimatlar el kitabınızda yer almaktadır.
  • Kablosuz Açma-Kapama düğmesini kullanılmadığında kapatın. Dizüstü bilgisayarınızda Kablosuz Açma-Kapama düğmesi varsa, ışığının kapanması için bu düğmeye basın.
  • Arka planda çalışan programları kontrol edin. Bazı programlar otomatik olarak bir hızlı başlatma yardımcı programı yükler ve bilgisayar başlatıldığında arka planda çalışır. Gereksiz programları periyodik olarak arayıp kaldırarak güç gereksinimlerini azaltabilirsiniz. 
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2104 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları