Bilmek istediğin her şeye ulaş

DJ'ler parça seçerken nelere dikkat eder?

Zor bir soru değil ama yanıtı karışık. Bir kıstas yoktur ama bir kaç unsurun bir arada olması, seçerken yeterli oluyor. Şarkının popüler olması gibi bir şart yoktur ama olursa da tadından yenmiyor. Genellikle şarkının orjinalinden çok, yapılmış başarılı remixleri tercih edilir. Ama bu remixin başarısı neye göre belirlenir? Al sana bir paradox daha... Aslında işin özü, dinleyeceksin, dinlerden senin içini kıpır kıpır ettiriyorsa yada gözlerini kapattığında, o şarkı çalarken deliler gibi dans eden insanları hayal edebiliyorsan o şarkı, dj için uygun şarkıdır ama burada bitmiyor.
Şarkının seçimi sadece başarıya ulaşmak için %60ı tamamlar. Geriye kalan %30 ise o şarkının mixidir. İyi bir mixleme, yani geçiş kötü şarkıyı bile bir süre iyiymiş gibi duyurabilir. O nedenle şarkı seçimi bir yana, yapılan geçiş, katılan efektler de o anki ambiyansı büyüten bir etkendir. Kaldı %10 :) Bu %10 u kullanmazsanız birşey kaybetmezsiniz, en nihayetinde elimizde %90'ımız duruyor.


%10 da mikrofon olur efendim. Mikrofon yapan bir DJ yada solist olur başka birisi olur, iyi mikrofon yapan birisi de yine kötü bir şarkıyı markeler ve DJ'e zaman kazandırır ki daha iyi bir şarkıya geçebilsin. Geçiş efektimiz %30, mikrofon %10 etti mi sana 40. E çaldığın şarkı da 40-45'lik olsun bak 80-85'e ulaştın. Demek ki garanti reaksiyon alabileceğin şarkılar da çalsan kim tutar seni. Ha bunun içine ışık, sis, köpük vs görsel efektler ile dansçı kızlar vs gibi görsellikler de katılırsa bu da %30 etkiler. Mekanın da alkollü olduğunu düşünelim, çalmasan da eğlenir insanlar zaten (hala alkolsüz, çayla kolayla disko kisvesi altında iş yapan mekanların da olduğunu biliyorum). Etti mi sana %130. Demek ki neymiş, Müslüm bile çalsan, görsellerin güçlü ise, mikrofon yapan varsa ve mixi de iyi kıvırabilmişsen bu iş olur.


Sorunun yanıtını verecek olursak, en önemli unsur şarkı seçimi gibi gözükürken aslında zincirin en zayıf halkası olduğunu görüyoruz. Seçilen şarkı ne zaman önemlidir? Eğer mix yapmaktan bir habersek, ışık, efekt vs yoksa, mikrofon yapılmıyorsa, dansçı animasyoncu yoksa, alkolsüz bir mekansa, seçilen şarkıların %1000 garantili olması lazım ki, VCD'den çalsan bile oynatması lazım. Seçerken; popülerlik, tarz (tribal, house, trance vs), orjinalinden uzaklaşmamak, şarkının dinamik akışı (frekansların netliği), ritmik tartımı (cubba cubba, cubbada cubba, cubabba cubba, cub cub cub cub vb), başındaki ve sonundaki sadece beatten oluşan bölümlerin uzunluğu, şarkının içindeki cıyak cıyak bağıran (move move, put your hands up,hey hey vb) vokalin yeterliliği derken aslında çok kıstas var. İyisi mi eğlendiren şarkı eğlendirir bitti gitti.
  • Paylaş
Her şarkı her club de çalınmaz. her dj yin kendine göre tarzı vardır. Kimi arka arkaya yabancı çalar kimi çalmaz. Parça seçerken Dj yin kendi ruhuna kendi çaldığı müziğe uygun olması lazım. Siz iyi bir dj iseniz dinleyici ne çalarsanız çalın size inanırlar.
  • Paylaş
Yere,zamana ve mekana göre seçilen şarkılar değişiklik gösterir. Dj'ler şarkı seçimlerini ise o günkü şartlar altında belirlerler. Bazen yerli müzik çalıp bazen yerli müzik hiç çalmamaları ise kendi hislerinden ve gözlemlerinden dolayı olabilir.Sonuç olarak kendi tarzlarını muhakkak yansıtırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1582 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt