Bilmek istediğin her şeye ulaş

DLL (Dynamic Link Library) nedir? Kullanım alanları nelerdir?

Merhabalar;

DLL'i kısa ve net olarak "fonksiyonlar kütüphanesi" olarak adlandırabiliriz. Peki nedir bu fonksiyonlar kütüphanesi? Şöyle ki; .exe yapılı bir programın fonksiyonlarını DLL dosyasından çağırması için gerekli olan parçacıklardır. Aynı zamanda windows işletim sistemi içinde geçerlidir.

Kullanım alanı olarak ise buradan çıkarabileceğimiz sonuç: Bir programın veya sistemin kullanımı için gerekli olan fonksiyonların istendiğinde ve değişmez olarak çağrılmasıdır.


Bunların çeşitleri vardır ancak onlara girmiyorum sanırım yeterli olmuştur. İyi günler...
  • Paylaş
Yazılımda belirli bir işi yapabilen bir kod bütününe fonksiyon denir. mesela toplama fonksiyonuna 3 ve 4 sayılarını göderirsem bana sonuç olarak 7 verir. Aynı konuda yapılması gereken işleri içeren fonksiyon ve veri yapılarının (verilerin sistemli bir şekilde tutulması) birleştirilip tutulduğu yere de library(kütüphane) denir. Yani tek başlarına bir işlem yapamazlar, diğer uygulamaların bu kütüphaneleri kullanarak kütüphanelerden faydalanmaları gerekir.

Bilgisayar kodları bilgisayar diline çevrildikten sonra kullanılabilir. Bir kütüphane windows için derlenirse .dll olur. Bu durumda kütüphanenin içerisindeki kodlara ulaşılamaz. Fakat içerisindeki elemanlara çağrılar yapılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

971 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt