Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dna haritasının çözülmesiyle neler yapılabilir?

Önemli bir kilometre taşı olmakla birlikte, bunun işlevinin tam olarak anlaşılabilmesi sandığımızdan daha uzun zaman alacaktır. Çünkü ortaya çıkacak bilgiler, işlenmesi gereken “ham” bilgiler olacaktır. Bunların işlenmesi, yani hangi genlerin hangi kalıtsal özelliklerle ya da hastalıklarla ilişkili olduğunu bulma işi genin ifadesinin (protein sentezi) anlaşılmasıyla mümkün olacaktır. Buda daha uzun ve komplike çalışmaları içeren bir süreci kapsamaktadır. Bununla birlikte şimdi elde edilen veri tabanıyla bile birçok hastalığın (Nörofibromatozis Tip1 ve Marfan Sendromu2) kromozomlar üzerindeki yerleşimi ve dizisi saptanmıştır. Yani genomik tıp birçok hastalığın tanı ve tedavisine umut getirecektir.

DNA haritasını çözen GENOM projesiyle alzheimer ve bazı kanser türlerinin tedavisinde, şimdiden bazı ilerlemeler sağlandığı biliniyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni tedavi yöntemleri ve ilaçların dünyanın çeşitli yerlerindeki araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılması söz konusu olabilecek. Ancak kalp hastalığı gibi, hem genetik hem de çevresel nedenleri bulunan hastalıklar için daha uzun yıllar beklenmesi gerekecek. Son verilere göre ise
gen projesi, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların yanı sıra uyuşturucu bağımlılığı ve akıl sağlığı bozukluklarının da tedavisinde yeni bir çığır açacak.
  • Paylaş
-Kişilerin psikolojik sorunları tanımlanıp ilaç verilebilir.
-İnsanların hangi hastalıkları geçirebileceği tespit edilebilir.
-Maddi açıdan tasarruf sağlanabilir.
-İnsan ömrü uzayabilir.
  • Paylaş