Bilmek istediğin her şeye ulaş

DNS kullanmak internetin hızını etkiler mi?

Aslında bakarsan DNS in yaptığı iş şöyle,
Yazı ile yazdığımız domain leri (domain.com gibi) bağlı olduğu sunucunun ip adresini dönmek. Domain i yazıp enter tuşuna bastığınızda DNS ip adresinin sahibi olan sunucuya "domain.com hangi ip adresini kullanıyor" diye sormakta. Bu durumda DNS ip adresinin sahibi olan sunucu dünyanın diğer ucundaysa, Sunucuya gönderilen sorunun yolculuğu uzun olur. Aynı şekilde geri dönüşü de uzar. Bunun yanında sunucunun kapasitesi de önemli. Eğer o sunucuyu yüzbinlerce kişi kullanıyor ise sizin isteğiniz kuyruğa girer ve sırası gelene kadar bekler. Bu da internette bağlanılana kadar geçen süreyi uzatır.
Dns ler insanların anladığı adresleri bilgisayarların anladığı adreslere çevirir ve onlarda birer bilgisayardır. Basit DNS sunucularına fazla yüklenmek, cevap süresini uzatacağı gibi uzak DNS sunucularını kullanmak da cevabın gelme süresini uzatır.
Ben ne yapıyorum diye sorarsan bilgisayarlar kendilerinde DNS sistemi barındırıyor. Bu sistem windows larda Host dosyasında tutuluyor. Oraya şu adres için şu ip yi kullan dediğinde, bilgisayar dns e sormadan direk o ip adresine istek yollayacaktır.
  • Paylaş
Evet etkiler. Bunun nedeni vpn'lerin internet dolayı bağlanmanı sağlayan programlar olmasıdır. Ki bu sayede kimliğini gizli tutarlar.
  • Paylaş
DNS programları olarak adlandırdığımız VPN programları aşırı derece etkilemektedir. İnternek hızını yarı yarıya düşürebiliyor. Fakat direk olarak dns değiştirip internette gezinmek aşırı derece etkilemiyor. Yinede normal internet hızınızı düşürüyor.
  • Paylaş
Evet kesinlikle etkiler. Özellikle bir çok internet servis sağlayıcı DNS konusunda uzmanlaşmamış personel tarafından yönetilen güçsüz serverlar ile DNS servisi sağlamaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış reklamsız ve filtre uygulamayan bir DNS sağlayıcı kullanmanız hızınızı arttıracaktır. Türkiye'de en hızlı DNS 80.80.80.80 ve 80.80.81.81'dir
  • Paylaş
Program kullanırsanız tabiki pc nin hizını yavaşlatacaktır.
  • Paylaş
Evet, etkiler. Sayfaların açılma hızından yasaklı sitelere girişe kadar birçok meselede DNS etkindir. DNS, internette gezinti sırasında verilerin size ulaşmasında kullanılan yoldur. Normalde kendi internet servis sağlayıcınızın size sunduğu varsayılan DNS'ler vardır. Bunu değiştirebilirsiniz de... Bazı DNS'ler karmaşıktır, eskidir veya bozulmuştur ki bu DNS'leri kullanmanız durumunda internet hızınızda gözle görülür bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız DNS'ler güncel ve hızlı olmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1373 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları