Bilmek istediğin her şeye ulaş

DNS ve VPN nedir ve nasıl çalışır? DNS değiştirince ne oluyor?

Son günlerde gündemde olan internet yasakları ile ilgili olarak soruyorum. Nasıl çalışıyor ve DNS değiştirince ne oluyor?Düzenle
Öncelikle DNS; Domain Name Server yani "Alan Adı Sunucusu" anlamına geliyor. Tam olarak adı ile yaptığı iş tanımlanmış diyebiliriz. Daha basit bir dille "yol tarifi sunucusu" olarak da adlandırmak mümkün.

Siz tarayıcınıza bir internet adresi yazıp enter tuşuna bastığınızda; tarayıcı DNS sunucuya bağlanır ve yazdığınız internet adresinin nerede olduğunu sorar. Yani kısaca yol tarifi verir. Örneğin; siz "facebook.com" yazdığınızda; DNS sunucusu bu internet sitesinin yayınlayan kuruluşun sunucularının IP adresini tarayıcınıza verir. Böylelikle o sunucuya yönlenirsiniz ve erişirsiniz.

Kısaca şu şema ile anlatalım durumu:

DNS

Yani sizin servis sağlayıcınız, hangi internet sitesinin nerede olduğu bilgisini diğer DNS sunuculara sorgulamadan evvel öncelikle kendi sunucusu üzerinden transfer ediyor ve sorguluyor.

Peki DNS değiştirince ne oluyor?
Aynen şu olur:
DNS

Dolayısıyla siz bir adrese gitmek için o adresin nerede olduğu bilgisini sorduğunuzda, servis sağlayıcı, yasak ise, o adrese sizi yönlendirmez. Bir başka sunucu ise (Google) sizi yönlendirir ve siteye erişirsiniz.

Ancak, DNS değiştirerek internet sağlayıcınızdan tümüyle kopmuş olmazsınız. Yani, sayfa veya site yasaklama bir üst kademede hala mümkündür. Sonuç itibari ile TIB (Telekomünikasyon İdare Başkanlığı) Türkiye'de internet sağlayıcıların bağlı olduğu kurumdur ve internet sağlayıcıları direk olarak IP veya internet adresi belirterek erişimi tümüyle engelleyebiliyorlar.

Peki VPN nasıl çalışıyor?
Bu durumda ise, VPN (Virtual Private Network), yani "Özel Sanal Ağ" çözümü devreye giriyor. Yasaklar sonrası VPN kullanmamızın tek nedeni servis sağlayıcının henüz yasaklamadığı bir başka sunucu üzerinden (örneğin; VTunnel, KTunnel) erişmeyi istediğimiz internet sitesine ulaşmak.
Aslında VPN servisleri bizim girmek istediğimiz sitelere sanki kendileri giriyormuş gibi yapıp site ile aramızda köprü olurlar:
DNS
Umarım bilgiler aydınlatıcı olmuştur ve umarım ülke olarak daha özgürleşiriz ve bu bilgilere hiç ihtiyaç duymayız.
  • Paylaş
DNS değiştirince öncelikle suçlu duruma düşersiniz, bence girmeyiverin Twitter'a. Eğer bir gün bilgisayarınız devlet organlarınca kontrol edilirse bir suçunuz olmuş olur. VPN ile yasaklı sitelere girmek de suçtur.

DNS (İngilizce: Domain Name System, Türkçe: Alan Adı Sistemi), internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan bir sistemdir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için site_ismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

Amaçları

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir internet adresi olması gerekir. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır. Alan adı, bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşleştirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin tr.wikipedia.org alan adı ile 207.142.131.210 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar. Sırayla; org, wikipedia.org ve tr.wikipedia.org içiçe geçmiş İnternet alanları ya da bölmeleridir.

Alan Adı Sistemi'nin yarattığı ilişkiler bire bir ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP adresi atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. Wikipedia.org, yahoo.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP'ye atanabilir. Buna da "Sanal Evsahipliği" (Virtual Hosting) denir.

Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste . Com, . Org, . Net, . İnt, . Edu, . İnfo, . Biz, . Aero, . Travel, . Jobs, . Gov, .mil gibi "jenerik" üst düzey alanlarla (gTLD) . Tr, . Us, . De, . Uk, . Jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur. Buna son olarak .eu ve .asia gibi bölgesel birkaç üst düzey alan adı daha eklenmiştir.

DNS'in yapısı

DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşur. İsim sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar, host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Çözümleyiciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucu ya da sunucuların adresleri bulunur.

Bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık IP adresini bulmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu, yani DNS sunucu da eğer kendi veritabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle, tek tek girilmesi gerekir.

İnternet adresleri, ilk önce ülkelere göre ayrılır. Adreslerin sonundaki tr, de, uk gibi ifadeler adresin bulunduğu ülkeyi gösterir. Örneğin tr Türkiye'yi, de Almanya'yı, uk İngiltere'yi gösterir. ABD adresleri için bir ülke takısı kullanılmaz çünkü DNS ve benzeri uygulamaları oluşturan ülke ABD’dir. Öte yandan, ABD'ye özel kuruluşlar için us uzantısı oluşturulmuştur. İnternet adresleri ülkelere ayrılıdıktan sonra com, edu, gov gibi daha alt bölümlere ayrılır. Bu ifadeler DNS'te üst düzey (top-level) domain'lere karşılık gelir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2407 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt