Bilmek istediğin her şeye ulaş

Do majör ile Si diyez arasındaki fark nedir?

Sanırım 'majör' derken 'bemol' demek istediniz çünkü 'majör' bir akor akışını tarif eder tek başına nota değildir majör dediğiniz tanım.

Bu sebeple soruyu 'bemol' dediğinizi varsayarak cevaplayacağım.

Evrensel nota dizilişinde 'si' nin diyezi yoktur.
Diyez iki ana ses arasındaki 1/2 ses farkının çıkıcı yönde olan sesin tanımıdır.
Müzik

Tabloda ki 're' ile 'do' arasındaki ses 'do' nun diyezi olurken aynı zamanda 're' nin bemolü olur
're' sesi ile 'do' sesi arasındaki fark 294-262=32 hz'dir. Her iki notadan bahsettiğimize göre 32/2= 16 hz'lik bir ses aralığını 'do' ya eklersek demek ki 'do' nun diyezi çıkıcı gamda 262+16= 278 hz olacaktır ve adı 'do' diyez olacaktır. Aynı ses inici gamda 're' bemol adını alacaktır.

Ud, keman v.b perdesiz sazlarda (müstezatlı perdeli çalgılarda tambur cümbüş gibi.) 'si' ile 'do' arasında 4 koma ses farkı yaratılabilir ama bu diyez ya da bemol değildir.
  • Paylaş
Sorunun aslı; Do Bemolle Si diyez arasındaki fark nedir? olacaktı sanırım.
Terorik olarak aynıdır ama pratikte farklıdır. Yani tutup da eser içinde do olması gereken yere si # yazamazsınız. Si'nin diyez koyarak "do" olabilmesi için eserin tonunun, kafadan do'larının tamamının do# olduğu bir ton olması gerekir ki; bu da hepsinde olmaz. Çünkü "natural" kullanmamızın zorunlu olduğu haller vardır. Ancak do# majör gibi bir tonda kullanabiliriz. Çünkü si sesinin natureli zaten tonda otomatik olarak diyez olmuştur. Biraz karışık bir konu ama yanıt olarak diyebilirim ki ses olarak aynıdır ama aynı ses diye eser içinde kafanıza göre kullanamazsınız, nota yazımının bir adabı vardır.
  • Paylaş
19

Şaman, Üstadım Do bemol yani Do'nun yarım ses pesi "Si" ile Si diyez yani Si'nin yarım ses yükseği "Do" nasıl aynı ton olabilir?

Kartal Gündüz, aynı ton değil, aynı ses'tir. Piyanonun başına geç, önce si diyeze bas, sonra da do bemol'e bas bakalım arasındaki fark nasıl olacak :)

Şaman, ı ıh, aynı ses de değil... Piyanonun başına geç si diyeze yani si'nin yarım ses yükseği olan do'ya basacaksın. Bir de o tuşun sol tarafındaki do bemol yani si'ye bas iki yanyana tuş aynı sesi çıkartamayacağına göre iki ses arasında yarım ses fark olduğunu hem görecek hem de duyacaksın. Bence senin de kafan karışmış, gerçekten bir dene göreceksin ne dediğimi.

Kartal Gündüz, hobaaa, benim kafaya bak sen yaa :) aslında birşey de içmedim ama kocaman özürler ya. Allahtan müzik geçmişimi kimse bilmiyor da fazla rencide olmadım :) Değerli inploid okuyucuları ve chamacon kusura bakmayın ama inanın şu an kendi yazdığımı okuyunca güldüm. Düşündüğümle yazdığım tutmamış olay bu. Aslında demek istediğim si diyez ile re çift bemol yada do# bemol ki bu oldukça anlamsız olur. Neden böyle birşey yazdığımı bilmiyorum inanın. Sanırım aklım şeye de gitmiş olabilir. Ha si# yazmışım ha do yazmışım yada ha si yazmışım ha do bemol , ne farkeder ki ikisi de aynı ses mantığına göre gitmişim ama sonra nasıl olduysa o do'ya bemol koymuşum :)

Yazdıklarımı utançla tekzip eder saygılarımı sunarım...

Şaman, Estafrullah, herkesin kafası arada karışır, o utanç soruyu sorana ait. Bir taş atmış kuyuya kırk akıllı çıkartmaya uğraşıyor kendisinden de bir ses yok... :) En azından bu bilgiler ışığında sorusunu düzeltmeliydi...

Hakan, Bu diyaloğu Ben nasıl kaçırdım yaw :))

Şaman, Kambersiz düğünü kutladık ama üzülme üstad nikah şekerleri duruyor, karşılaştığımızda hatırlat da getireyim onları :D

Hakan, Onlar bayattir çok zaman geçmiş , bayat şekerin davası olmaz :)

Şaman, Doğru diyon üstad, zaten saklanır saklanır bir gün atılırlar :)

Sertaç Kunduz, Ben de yeni okuyabildim bunları... :)..

Sertaç Kunduz, Alt yorumlardan haberdar etmeyi seçenekli hale getirmek gerek sanırım :)...

Şaman, Bence "Alt yorumu soranın gözüne gözüne sok" diye bir seçenek olabilir. Hatta o tuşa basıldığında soranın karşısına sorusuyla ilgili "Düzelt", "Pişmanım ama düzeltemeyeceğim, kusura bakmayın" ve "Soruda hata yok, zırvalamayın" butonları da çıkabilir. :D

Sertaç Kunduz, :) Hepsini inceleyeceğiz :p

Hakan, madem fantastik butonlar planlanıyor. daha önce yaptığım "bu ne la", "oha çüş artık" ve " daha rezilini görmedim" butonlarını tekrar gündeme getireyim ben de :)

Sertaç Kunduz, Biz "Diğer tüm butonlar yerine BU buton" butonunu yapmaya karar verdik üstadım :)

Hakan, BU mudur :)

Şaman, Evet üstat hatta "BU" butonu da kafasına göre yapacağı işlemi seçsin. :) Mesajın alındığını da "BUDUR" ibaresiyle tasdiklesin.

Güzel açıklamalar var. Sulandırmak istemem ama bunu koymadan geçemedim. : )

  • Paylaş
Do majör Do'dan bir yüksek Do'ya kadar 3. ve 7. aralıkları yarım diğer
aralıkları tam olan bir gamdır (Do Re Mi Fa Sol La Si Do). Si diyez bir
sestir, eğer soru karşılaştırmak amaçlı ise Si diyez Do'ya Do bemol ise Si'ye tekabül eder,
kullanıldığı gama göre iki şekilde de isimlendirilebilir.
Müzik  • Paylaş
Mahmut Tuncer'in Do Re Mi Fa Sol La Loo dizisi güzel bir örnek.
  • Paylaş
Belki de soru doğru sorulmuştur :)
Do majör tonaliteyi belirtir, si diyez de notadır.
O zaman soru şöyle olur: Tonaliteyle nota arasındaki fark nedir?
  • Paylaş
ikisi de aynıdır sesdeştir..
  • Paylaş
6

Şaman, Üstadım Do bemol yani Do'nun yarım ses pesi "Si" ile Si diyez yani Si'nin yarım ses yükseği "Do" nasıl aynı ton olabilir?

Şaman@hndorc bu yanlış yazmış ve sonra da sayın @hakank tarafından yanlış editlenmiş (majörle ile olmuş) ve sonra da editörler (Kim acaba onlar? Türkçe konusundaki yetkinlikleri ne aşamada? Soru yanlış ama Türkçesi editlenmeden önce daha doğruymuş.) tarafından onaylanmış sorunuzu düzeltmeyi düşünmüyor musunuz?

Sertaç Kunduz, bir yanlışlık olmuş düzelttim ben...

Şaman, Yok yok o ayrı, işin şaka kısmı. Asıl olay soruda Do majörle Si diyez arasında pek benzerlik yoktur. Soru olmamış :)

Şaman, Soru manav dükkanıyla portakal arasındaki fark nedir gibi. :) Dükkan portakalı içerir ama içerdiği tüm diğer şeyler farklıdır...

Sertaç Kunduz, :)... zaman zaman bilgi eksiklikleri oluyor bizim tarafta elbette ki .. ama öğreniyoruz okudukça, gördükçe :)...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5132 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları