Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğal kaynakların tüketilmesi ihtimaline karşı düşünülen alternatif besin kaynakları nelerdir?

Alternatif tarımla besin kaynağı sağlamak mümkün.

  • Paylaş

Bir diğer alternatif olarak böcekler görülmektedir.


Bilim adamları beslenme alışkanlıklarımıza böcek ve haşereleri katmamızı şiddetler önermektedir. İnsanlarda özellikle yaşayış biçimlerine bağlı olarak değişen gıda seçimi vardır. Bazı bölgelerde tercih edilen gıdaların arasında böcekler de yerini almıştır.

Böceklerde bol miktarda protein bulunmaktadır. Etlerindeki yağ oranı ise bir hayli düşüktür. Böcekler insan vücudu için gerekli olan kalsiyum, demir, fosfat gibi birçok elementi bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca böceklerde bol miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır.


Protein Miktarı Bakımından Bazı Böcek Türleri

Çekirge: % 50 – 75

Örümcek: %64

Karınca: %24

Tavuk: %23

Balık: % 21

Sığır eti: %20

Kuzu eti: %17


Uzmanlar böcek türleri üzerinde yaptığı araştırmalarda özellikle Avrupa olmak üzere batı dünyasında 1700 böcek türünün tüketilebileceğini açıklamıştır. Böcek yeme alışkanlığı farklı bir şekilde kazandırılabilmektedir. Belli besinlerin içine konan böcekler insanlarda böcek yeme hissini yaratmadığı taktirde bu alışkanlığın kazanılabilme ihtimali vardır.

  • Paylaş
5

Şaman, Akşama çekirge ızgara var desek o tavsiye eden adamlarının kaçı gelir merak ediyorum ama protein oranlarına bakınca mantıklı görünüyor. Kıyma, köfte olarak tüketmek çok zor olmayabilir. Ya da hamam böceği yahnisi şeklinde :)

Hakan, Rakiyla olmaz da, bir shot karınca bir shot tekila kafa güzelken yolluk olarak alınabilir gibi.:)

Şaman, İşte alemlerin üstadı nasıl tüketileceğini de buldu :)

Hakan, Üstad herşey insanlık için, once kendi üzerimde deniycem :)

Şaman, Üstadım bence çekirge köftesi rakının yanına Edirne köftesi gibi gider. Karınca köftesi de kırmızı şarapla. Bizler için kendini böyle feda etmen inan gözlerimi yaşarttı. :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

716 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt