Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğru meditasyon teknikleri nelerdir?

Günümüzde meditasyon bir çok anlamda kullanılmaktadır. Doğru tanım için hangi anlamda kullanıldığında bakmakta fayda vardır. Budistlere göre, iki değişik anlamı vardır. Bunlardan biri olan Samatha beynin odaklanma gücü olarak adlandırılır. Öbürü ise, Vipashyana, gerçeğin doğası olarak adlandırılır ve doğrudan meditasyonun içgörü, sezme gibi özelliklerini yansıtır.

Karmaşık bir yapıya sahip olan meditasyonun belirli teknikleri yoktur. Bilinç ile beynin bağlantısını ve bunun vucut ile ilişkisi yansıtılmaya çalışılır. Sağlık için de yapılan meditasyon, 20 dakika ile 30 dakika gibi bir sürede yapılmaktadır. Kişinin rahat edebileceği bir pozisyonda oturması gerekmektedir. Meditasyonun önemli vurgularından biri de rahat etmektir. Bireyin, dikkat dağıtan her şeyden uzak kişisel bir alan yaratmaları ve bunun üzerinde düşünmeleri istenir. Beynin dinlenmesi ve rahatlaması esastır. Düzenli nefes alış verişi ile kalbin de ritimleri düzenlenir. Buradaki amaç beyni düşüncelerden arınmaktır.

Başka bir yönteme göre ise bireyin beynini rahatlatmasının yolu, bir kelimeyi sürekli olarak tekrar etmesidir. Bazı araştırmalara göre bu yöntemin yanlış olduğu, bireyin kendisine rehberlik eden kişiyi dinleyerek rahatlayabileceği de savunulmaktadır. Bunun yanında kişinin kendi kendisiyle konuşması ve sorunlarını bu şekilde çözmesi gibi yöntemler de vardır. Hepsinin ortak amacı huzur veren kişisel bir ortam hazırlamak ve beyni arındırmaktır. Bunun yanında yoga gibi bedeni dinlendiren faaliyetlerin de meditasyonda kullanılmasının faydalı olduğunu söyleyen araştırmalar da mevcuttur.

Meditasyon

  • Paylaş