Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğru olarak bildiklerimiz aslında ne kadar doğru? Her konuda yalnızca tek bir doğru mu vardır?

Mutlak doğru diye birşey yoktur. Görüş ve fikir vardır.
  • Paylaş
Her kişiye göre değişir. Doğru aramamak lazım. Uygun olan ne ise, doğru olanda o'dur kişi için.
  • Paylaş
Doğru, insanların çeşitli yargılarına dayanan bir kıstastır. Gerçek ise kişiden kişiye değişmesi mümkün olmayandır. Doğru, öznel; gerçek, nesneldir. Yani her konuda tek bir gerçek vardır.
  • Paylaş
Mutlak gerçeği ispat edin Varmint.
  • Paylaş
Öncelikle benim bir felsefeci olmadığımı belirtmek isterim. Bu konunun da felsevi özelliği olduğu için benim de sana bir ispat yapmam mümkün olmayacaktır. Bir önceki belirttiklerim de, şimdi belirteceklerim de benim yorumumdan başka bir şey değildir.

Konunun başında da söylediğin gibi mutlak doğru yoktur. Mutlak olan şey gerçekliktir. Gerçeklik, zaman ve mekan içinde var olan şeylerdir. Yani gerçek olanı görmek, duymak veya anlamak gerekmez. Sen, Londra'nın herhangi bir sokağında var olan bir ağacı göremediğin için o ağaç yoktur diyemezsin.

Ama bununla birlikte; gördüğümüz bir rüya sonrası uyandığımızda, aslında yaşadığımız şeylerin bir hayal olduğunu anlarız; halbuki rüyadaki hislerimiz çok gerçekçilerdi ve biz, gerçek zamanda bile o rüyaya tepkiler vermiş olabiliriz. Evrim genelde nesnel olarak kabul edilir ama; aslında evrim de bilince dayanır ki, bilinç özneldir. Yani belki de şu anda bulunduğumuz dünya bile gerçek olmayabilir. Belki de inandığımız Tanrı tarafından yaratılan yanılgılar sonucunda, gerçek olmayan evreni gerçek gibi görüyoruz. Tıpkı gerçek olduğunu düşündüğümüz rüyalara verdiğimiz o tepkilerden sonra, aslında bir hayalden ibaret olduğunu anladığımız gibi. Belki de mutlak gerçek Tanrı'dır. Bilemiyorum... bu yüzden sana bir kanıt sunamam.
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Teşekkür ederim.

Neye göre doğruyuz ya da kime göre.... neyiz ya da biz:))) insanoğlu acizz varlıklar.... bir inin kafasına yatan diğerinin evinin bacasından dahi giremez.. buna mozaik dioruz. kültür farkı . yaşanmışlık .eğitim düzeyi direk doğruları da etkiliyor..
  • Paylaş
Her zaman daha doğru vardır: Doğruluk "1" veya "0" değildir. Bu yüzden her zaman bir konu hakkında söylenen doğru söylemle çelişmeyen daha doğru bir şey söylenebilir.
  • Paylaş
Doğru dediğimiz bizim karakterimize uyan davranışların tümü, ya da ülkemizin koydugu kurallara uyan tüm davranışlar. O yüzden ben bazen doğru ve yanlıs denen seyin olduguna ınanmıyom o varımların hepsi muamma bence
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1090 Görüntülenme7 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları