Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğru ve yanlışı çoğunluk mu belirler yoksa kendi benliğimiz mi?

Dogru ve yanlisi cogunluk da, kendi benligimiz de belirlemez. "insan realitesinde ne belirler" gibi postmodernist aciklamalara gerek yoktur. dogru ve yanlis, insan aklinin urettigi bir kavram degildir. oyle olsaydi doganin dengesi gozlemlenemez olurdu. tamamen kaos icinde yasiyor olurduk. dogru ile yanlis evreni vareden yasalar tarafindan zaten belirlenmistir. insan da evrenin parcasidir. bundan dolayi da kendi egoist dunyevi aklini degil, evrenin butunsel aklini dinlemelidir. dogru yanlis vardir. insan sadece bilir yada bilmez.
  • Paylaş
Çoğunluk belirlemesi değil de içinde yaşadığımız ülkeyi bir ele alalım isterseniz;
gazatecesi tutuklu yazarı idamlık aydını maktul, birey bu durum içerisinde kendini nasıl özgür kılsın.

mahalle baskısı adı altında komik bir durumla iç içe kalmış genç arkadaşı düşünelim bir yanında cami minberinden zina haram çağrısı diğer yanında en yakın arkadaşının sen daha milli olmadın mı absürt söylevinin saçma algısı.

bu durum içerisinde bulunduğumuz memleketde gerçek toplumunun baskısının bireyin kendi doğrularının altında ezildiğidir.
  • Paylaş
Ne yazıkki çoğunluğun doğrularını yaşıyoruz, doğru olmadığı alenen açıkken çoğunluğun doğrusu doğru! Oluveriyor, hiçbir zaman çoktan yana olmaktan hazetmedim, nerde çokluk orda bokluk diye bir Anadolu sözü vardır lakin kabul gören de budur. Kötüdür ama kabul dayatması yılgınlık kabulü ile geleceğe pişmanlıkla bakmaktır.
  • Paylaş
Aslında herkesin kendi doğru ve yanlış değerleri vardır.Ama çok az kişi kendi değerlerini savunup çoğunluğu karşısına alır.Genellikle çoğunluğun görüşüne uyum sağlanır.Henüz toplum çok farklı görüşleri bir arada tutabilecek kadar gelişmediği için böyle olması çok normal bence.Gerçi siz kendiniz olmaya çalıştıkça toplum sizi kendine benzetmeye ve ikna etmeye çalışacaktır.
  • Paylaş
Maalesef toplumumuzda çoğunluk belirliyor. Benim fikrim ise her zaman çoğunluğun bildiği ve yaptığı şey doğru değildir.
  • Paylaş
Doğru ve yanlışın ne olduğunu bilmek için yeterli referans noktası gereklidir. Referans noktası belli ise ona göre herseyin ne olduğu bilinebilir.
  • Paylaş
Bilgin kişi der ki; hayatta doğru ya da yanlış diye bir kavram yoktur, tercihler vardır. Çoğunluk der ki; hayatta doğru ve yanlış vardır. Eğer yanlış bir şey yaparsan, bedelini ödemek zorunda kalırsın.
ben derim ki; doğru ve yanlışı belirleyen o soyut kavram, "birlikte yaşamaya devam edebilme yasaları", insanın geninde var olan insana rağmen insan soyunun devam edebilmesini savunur. Benim doğrularım onların doğrularından farklı diyen kişi en az onlar kadar bilinçsizdir. Yanlışı cezalandırmak doğruyu kabullenmekle başlar.
  • Paylaş