Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğrudan demokrasi nedir?

Halkın egemenliğini aracısız olarak doğrudan doğruya kullandığı demokrasi biçimidir. Temsili demokrasideki gibi temsilciler yoktur. Halk kararları tamamen oylayarak alır. Tarihte ilk doğrudan demokrasi eski Yunan şehirlerinde uygulandı. Günümüzde uygulanan tek yer İsviçre'dir. Nüfusu az yerlerde uygulanması kolaydır fakat ilerleyen zamanlarda gelişen teknolojiyle doğrudan demokrasiye geçişin mümkün olabileceği düşünülmektedir.

Daha iyi anlaşılması için ülkemizden cumhurbaşkanlığı seçimlerini örnek verebiliriz. Önceden halkın seçtiği bir temsilciler meclisi cumhurbaşkanını seçerken günümüzde doğrudan halk cumhurbaşkanını seçmektedir. Doğrudan demokrasi budur, sadece cumhurbaşkanı seçimlerinde değil; tüm kararlarda etkin unsur halktır.
  • Paylaş
Doğrudan demokrasi, bir konu ile ilgili her bireyin arada bir başkası olmadan, düşüncesini söyleyerek karar alma mekanizmasının öznesi olmasıdır. Buna en iyi örnek referandumdur. 2010 Referandumunda, Anayasada bir değişikliğin yapılması herkesin eşit oyuyla oylandı ve karara bağlandı. Herkes, arada vekil bulunmaksızın karar alma mekanizmasının öznesi oldu. Genel olarak uygulanan Dolaylı Demokrasi ise, bireylerin her konuda fikir belirtmesinin mümkün olmayacağı için bazı kişilere seçimler yoluyla vekalet vererek, vekillerin, kendilerine vekalet verenler adına yönetimde hareket etmesi ile kullanılan demokrasidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

963 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Temsili demokrasi nedir?

  • Doğrudan ve temsili demokrasi arasındaki fark nedir?