Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğu Felsefesine başlamak için kaynak kitap önerileriniz nedir?

Öncelikle Doğu Düşüncesi demek daha doğru olacaktır. Çünkü her düşünce Felsefe değildir. Hele ki o düşünce resmileşmiş, devlet ya da genel ahlakın bir parçası haline gelmişse. Bu açıdan bakıldığında genel olarak Doğu Felsefesi yanlış tanımı içine giren düşünce sistemlerine baktığımızda ki bunlar Çinden, Hindistina, Mısırdan İrana, hatta İslam düşüncesinden Afrikaya kadar ayyılır hemen hepsi bir şekilde toplumsal ideoljiler olarak karşımıza çıkmaktadır ki bu onları Felsefeden uzaklaştıran en belirgin yanlarıdır. Bu onları değersiz de kılmaz aman sakın yanlış anlaşılmasın. Elbette ki kendi toplumsal düşüncelerini Felsefe ile karıştıran Batı'nın kendilerinden farklı düşüncelerle karşılaştıklarında "aman da aman ne güzel şeylerde varmış" hayreti içinde 20 yüzyılın modası olarak Doğu'ya yönelmesi o düşünceleri maalesef Felsefe yapmaya yetmiyor.
Adına ne dersek diyelim bu tanım içine giren düşünceleri öğrenmek adına hangi kitaptan başlayalım sorusunun yanıtına gelince; herhangi birinden başlayın derim ben; ama ne yazık ki burada da şu filozofun bu kitabı demek olanaklı değil çünkü bir nebze İslam Felsefesini dışarda bırakırsak, düşünürler var doğu da ama Filozof yok! Düşünceler var ama kitaplar yok! Varsa da ben bilmiyorum:) )

  • Paylaş
2

Zeki Aşır, Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Saatlerdir birisi cevap yazacak mı diye bekliyorum. Herhangi bir kitaptan başlayın demişsiniz ama benim bu konu hakkında genel çizgileri hakkında bir bilgim yok ki sizde zaten "düşünce" ve "felsefe" ayrımından hemen fark etmişsiniz :) Gidip alelade bir kitap almak istemiyorum çünkü ya aradığımdan çok farklı ya da benim konu hakkında bilgi kapasitemin çok üstünde olabiliyor. Öyleyse genel olarak felsefe konusuna giriş amaçlı temel oluşturabilecek ve kendi yolumu çizmemi sağlayabilecek kitap önerileriniz var mı?

Zeki Aşır, Birde size özelden aklımı kurcalayan birkaç soru sormak istiyorum ama soru sormam için beni takip edebilir misiniz? Daha sonra isterseniz tekrar takipten çıkarsınız.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt