Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğum yöntemleri nelerdir?

İki türlü doğum yöntemi vardır. Bunlardan birincisi normal doğum adı verilen, vajinal yoldan yapılan normal doğumdur. İkincisi de bir operasyon olan sezaryen ile doğumdur.

Sezaryen doğum, normal yoldan dünyaya gelemeyecek bebekleri, anne karnından bir kesi yaparak operasyonla alma işlemidir.

Doğum yöntemleri kendi içlerinde de farklı gruplara ayrılabilirler. Normal doğumların, suda doğumlar ya da müdahaleli doğumlar gibi farklı yöntemleri olabilir. Müdahaleli doğum, bebeğin doğum kanalına sıkıştığı herhangi bir noktada bebeğin vakumlar ile müdahale edilerek alınmasıdır.

Annenin ağrısını hafifletmek ve doğumu kolaylaştırmak için yapılan suda doğum yöntemleri gibi şekiller bulunmaktadır. Hem sezaryen doğum, hem normal doğumda kullanılan bir yöntem epidural tekniktir. Bu yöntem normal doğumda, doğumun gidişatını etkileyen bir durum değildir. Epidural teknik sadece ağrıyı almak ile ilgili bir tekniktir.

Anneye uygulanan bir ağrıyı alma yöntemiyle epiduralli normal doğum olabilir. Sezaryen doğumda da uygulanabilir. Bu bir anestezi şeklidir. Anne, genel anestezi altında tamamen bayılarak bu operasyonu olabilir, ya da belden aşağı anesteziyle bu operasyonu geçirir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

228 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt