Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğumdan itibaren saçları düz olan bir insanın, ileriki yaşlarında zamanla saçlarının kıvırcığa dönüşmesi genlerinde bir farklılaşma olduğu anlamına mı gelir?

Saç

Saçlarımızın düz ya kıvırcık olması genlerle belirlenen bir özelliktir. Ancak bazı durumlarda genler dış çevre kaynaklı olarak değişebilir.

Bazı durumlarda doğumda kıvırcık saçlara sahip kişilerin ilerleyen yaşlarda saçlarının düzleşebildiği görülüyor. Saçlarının doğal halinden memnun olmayanlar uzun süreli düz saç için düzleştirme işlemleri ve kıvırcık saçlar için ise perma gibi işlemler uygulanıyor. Bu işlemler saçın yapısını bozuyor. Aslında dipten kıvırcık gelen saça yapılan işlemler saçın şeklinin değişmesine neden oluyor. Buna genlerdeki mutasyon değil, insan kaynaklı modifikasyon diyebiliriz.

Kıvırcık saç şu şekilde oluşur; Saçlarımızın keratin yapıdadır. Keratinin, α- ve β-keratin olarak iki farklı tipi bulunuyor. Saçlarımız ise, sistein içeriği bakımından zengin olan α-keratinlere bir örnek. Heliks şeklindeki saç teli yapısında bulunan sistein aminoasitleri arasında oluşan çapraz disülfit bağları ise, saçın düz veya kıvırcık oluşunu tayin eden temel nedendir.
Saçın ana bileşenlerinin, her biri 3 adet polipeptid zincirinin heliks (sarmal) şeklinde yan yana gelmesiyle oluşmuş protofibrillerdir. Daha sonra bu protofibrillerin yanyana gelişiyle mikrofibriller ve mikrofibrillerin yanyana gelmesiyle de makrofibriller oluşur. Belirli bir düzen içerisinde bir araya gelerek saç telini oluşturan bu fibrillerin yapısında bulunan disülfit bağları da, oluşum yerlerine göre saça düz veya kıvırcık karakterini verirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1010 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt