Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğumdan sonra kanama normal midir?

Doğum sonrası kanamalar 5 doğumdan 1’inde meydana gelmektedir. Kanamalar sonucunda kan kaybına bağlı şok tablosu, ileri derecede kan kaybının meydana getirdiği böbrek yetmezliği, hipofiz bezinin kansız kalmasına bağlı yetmezliği, total hormon yetmezliği ve bazen kan kaybının meydana getirdiği ölümler olabilmektedir.
Doğum sonrası normalde olan kanamanın adı loğusa kanamasıdır. İlk 2-3 saat taze kırmızı renkte olur ve sonrası her geçen gün rengi koyulaşır miktarı azalır. Doğumdan sonra yeni annenin tolere edebileceği kanama miktarı 500-800 ml kadardır. Son 3 ayda meydana gelen kan miktarı artışı ile bu kan kaybı tolere edilebilir. Loğusa kanaması ortalama 25-30 gün kadar devam edebilir. Sezaryenle doğum sonrası loğusa kanaması veya akıntısı 10-15 günde biter. Nedeni plasenta çıkarıldıktan sonra rahim içinin temizlenmesidir. Loğusa kanaması pürtüklüdür ve içinde küçük parçacıklar olabilir. Doğum sonrası meydana gelen anormal kanamalar çok fazladır ve taze kırmızıdır. Miktarın çok olması gerçekten önemlidir. Çünkü kısa sürede hastanın şoka girmesine neden olabilmektedir. Doğum sonrası meydana gelen kanamalar erken ve geç dönemde ortaya çıkmaktadır. İlk 24 saatte meydana gelen doğum sonrası kanamaları erken kanamalardır. 24 saat ile doğumdan 12 haftaya kadar olan kanamalara geç dönemde doğum sonrası kanamalar adı verilmektedir.
  • Paylaş
Evet normaldir. Hamilelikte büyüyen rahim, doğum sonrasında küçülmeye ve eski boyutuna dönmeye başlar. Hamilelik sırasında bebeğe kan alımını sağlayan plesenta ayrılır ve açıkta kalan kan damarları kapanmaya başlar. Bu nedenle doğumdan sonra ilk 6 haftada kanama oldukça normaldir.
  • Paylaş