Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğuştan sakin olan insanlar var ve kabul görürken doğuştan asabi düğmesi açık gelen insanlara niye hasta muamelesi yapılır ki?

Her bebek boş bir defter gibi doğar, ahlak gibi soyut kavramlar henüz yoktur, tamamen egodan oluşurlar. Öfke kontrolüne sahip olmayan bir babanın çocuğu da onun gibi yetişir. Sağı solu hatta annesini, kardeşlerini tekmelemesi bile serbesttir, nitekim aynını çocuğun önündeki en önemli örnek olan baba da yapar. Yurdumuzda özellikle erkek çocukları bu şekilde yetiştirilir ve evet sonunda cinnet geçirmeye namzet hasta bireyler olurlar. Bir insanı sizin tabirinizle asabi düğmesi açık yani agresif yani hasta bir şekilde yetiştirmek tamamen ailesinin eseridir. Yine de öfke kontrolü erişkinlik yaşlarında da öğrenilebilir. Kişinin buna rızası olması ve bu psikolojik rahatsızlığı için bir psikoloğa başvurması gerekmektedir. Başvurmak derken hemen yanlış düşünüp kafa atmak anlamayın, gidip danışması ve tedavi alması gerekir.
  • Paylaş

Her insan yavrusu öfkeli olma potansiyeli ile doğar. Çünkü öfke insanın doğasında var olan temel duygulardan biridir.

Öfkeyi kontrol etmek ise öğrenilir. Çocukluk döneminde yeterli şekilde öfke kontrolünü öğrenemeyen bireyler, yetişkinliklerinde sizin tabirinizle "asabi düğmesi açık" bireyler olarak patlamaya hazır bomba şeklinde cemiyet içindedirler.

Öfke kontrolünün ciddi bir sorun olduğu psikolojik bozukluklar şunlardır:

  1. Yıkıcı davranış bozuklukları
  2. Duygudurum bozuklukları
  3. Kaygı bozuklukları
  4. Mental Retardasyon
  • Paylaş
Toplumun genel yargı ve davranışları her zaman doğru değildir. Boşverelim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

761 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları