Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dökme demir tencerede yapılabilecek bir yemek tarifini paylaşır mısınız?

Bu tencereye en uygun yemek, güveç olabilir. Sırasıyla önce alta parça etler,üstüne soğan, patates, havuç, patlıcan, sarımsak, ve domates dizilir. Sonra biraz salça eritilip üstüne dökülür. Zeytinyağınıda üzerine az gezdirip çok az su koyarak ocağa ağzı kapalı kısık ateşte pişirirseniz çok lezzetli bir yemek olur. Afiyet olsun
  • Paylaş
Dökme demir tencere yahut tavanın alınış sebebi, mühürleme tekniğidir zaten. Mühürlenerek pişirilen etin içi sulu ve lezzetli olacak:
Kasaptan, dövülmemiş, yağı içinde denk dağılmış kalın bir kaç dilim dana eti (bonfile, antrikot, biftek vs.) alınır.
Çekme karabiber ile doğal deniz yahut kaya tuzuna bulanıp bekletilir.
Önceden kızmış dökme demir tavaya konup, 4 dakika dokunmadan öyle içindeki suyla içten içe pişmesi, yer yer kırmızı su dışarı çıkması seyredilir.
Mühür delinmesin diye ahşap ya da silikon maşayla ters çevrilip 4 dakika daha dokunmadan beklenir.
Tava boşalınca tavanın içindeki kurumuş tortudan birkaç damla suyla sos yapılır. Hazırda esmer pirinç pilavı, bulgur pilavı vs varsa, bu sosa bir kaç kaşık atılırsa lezzetli bir katık olur.
Sıcak tabakta servis edilir.
  • Paylaş
2

Şaman, Tuz kısmına katılmıyorum, hem hücrelerden suyun çıkmasına hem de etin sertleşmesine neden olur ama sos kısmı güzel.

Ayni Al, Sanırım tuz, etin yüzeyindeki hücrelerden suyu çekip yüzeyinin kurumasına, etin "mühürlenmesine" yol açıyor. Bu sayede etin içindeki suyu kurtarıyoruz.

Döküm tencerde her yemek pişer en önemli kısmı ısı ayarlamasıdır. genel özelliği ısıyı iyi dağıtması ve geç soğumasıdır. bu göz önüne alındığında yemek yapmak zevklidir. biraz deneme yanılma lazım. kapağıda döküm olanı tercih edilmelidir ağır olan kapak yemek buharının içerde kalmasını sağlar iyi bir yemek için önemli bir faktördür.
  • Paylaş