Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doktor olmak için ezberin iyi olması gerekli midir?

Tamamen ezbere dayalı bir eğitim sistemi mi mevcut yoksa latince kelimeler zamanla yerleşiyor mu?Düzenle
Ezberin kuvvetli olması kısa vadede günü kurtarsa da uzun vadede hiç bir şey ifade etmez. Evet belki fakülte sınavlarını geçersin, hatta kimisi haftalarca çalışırken sen 1 hafta bakıp zorlanmazsın bile, ama gel gör ki sahada işler değişir. Ezberden çok analitik düşünebilmek, şüphecilik, bulgular ve hastalıklar arası bağlantı kurabilmek gibi ayrı meziyetler ister.
Ezber sana olayı tek açıdan baktırır, ezberlersin ve sadece onu hatırlarsın ama mantık ve analitik düşünce sana her açıdan baktırır. Zaten 2 doktor arasındaki fark da buradan gelir. Tıp öyle geniş bir bilgi havuzu ki belli noktada artık bir bilgiyi ezberlerken diğerini unutursun, istemesen de bu olur.
Ondan dolayıdır ki tıp fakültesine girebilmek/okuyabilmek için analitik zekaya sahip bir beyin gerekir.
 • Paylaş
Bir tıp dönem 3 öğrencisi olarak cevaplıyorum... Ezberinin o kadar iyi olmasına gerek yok tıp fakültesi kazanan öğrenciler zaten sayısal zekasını sözel zekasından daha çok kullanan öğrenciler... Farkettiğim şu oldu hangisinin üzerine yoğunlaşırsan o taraf gelişiyor... Doktor olmak için ezberinin iyi olmasından ziyade ders çalışmayı seven sabırlı biri olman daha önemli. . .
 • Paylaş
Gerekliliği bırak yeterlidir ancak iyi bir doktor olmak için kesinlikle yeterli değildir.
 • Paylaş
Benim çok kötüydü tıpa başladığımda. Ama  beyin çıkış yolu bulamayınca  uyum sağlıyor sanırım. Ezberde sorun yaşamıyorum artık.
 • Paylaş
Ezberi iyi olan doktorlar yüzünden zaten hep bu yanlış tedaviler.
 • Paylaş
3

Fat Ma, tabi ki gerekli. herkes 1 ezberleyebiliyorsa doktor 5 10 ezberlemeli ancak bu da yetmiyor

Fazlı Özdemir, öğrenmek desek ya biz ona

Fat Ma, bazı şeyleri öğrenmesek da başta ezberlemek zorundayız

Okulu bitirmek için kesinlikle gerekir. sonrası için bir işe yaramaz
 • Paylaş
Ders çalışmaya vakit ayırmayı seviyor olmanız gerekir, ezberinizin kuvvetli olması şart değil ancak kuvvetli ise daha az vakit ayırarak daha çok konuyu ezberleyeceğinizden çalışma süreniz kısalır ve daha rahat tıp okuyabilirsiniz.
Tıp; orta ve alt zekaya sahip insanların rahatça okuyabilecekleri bir bölümdür, yeter ki çalışmaya vakit ayırın ve çalışma programınızı günlere bölerek düzenli yapın. Hafızası kuvvetli ezber yeteneği güçlü olan insanlar ders notlarını ikinci kez tekrar ettiklerinde soruların çoğunu doğru yapabilirken hafızası kuvvetli olmayan, dikkati dağınınk insanalr üçünü tekrardan sonra ancak ortalama notlar alabilmektedir.
 • Paylaş
Her işin alfabesi için öncelikle ezber gerekir tabi, ama sonrası tamamen mantık ve bilim, yani kuru kuruya bir ezberden ibaret değil.
 • Paylaş
Nasıl "pencil" kelimesinin karşılığının kalem olduğunu biliyorsun onun gibi düşün kullandıkça yerleşiyor.
 • Paylaş
2. Sınıfa gecen bir tıp öğrencisi olarak bence kesinlikle ezber gerekiyor. Ezberimin kötü olmasından dolayı sınıf geçmede bayağı zorlandım. Ama ilerisini şuan bilemiyorum tabi.
 • Paylaş
Evet mutlaka ezberin sağlam olmalıdır çünkü orda öğreneceğin bilgilerin bir kısmı mantık ve analizi gerektirir bir kısmı ise ezberi gerektirir.
 • Paylaş