Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doktora yapmanın özel sektörde bir getirisi olur mu? Yoksa sadece akademik anlamda ilerlemede bir basamak olarak mı görülüyor?

Aldığın lisans eğitiminin yaptığın işle bir bağlantısı yoksa ve yüksek lisansla bu açığı tam olarak kapatamamışsan, doktora hem etiket hem de kendini geliştirmen açısından faydası olabilir. Tabi ülkemizdeki akademik eğitimin özel sektörün ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermemesi nedeniyle tecrübe hala tahtını koruyor.
  • Paylaş
evet ben bu tecrübeyi yaşadım..karadeniz teknik üniversitesindeki bir mühendis arkadaşımız tezini benim patentli projemde ar-ge çalışması yaparak verdi.hem bize faydası oldu hem kendini geliştirdi ve akademisyen oldu.
  • Paylaş
Elbette şahsın AR-GE anlamında gelişmesine yardımcı olacaktır. Hiç şüphe yok.. Benim merak ettiğim işverenlerin "doktora" yapmış kimseleri yeni mezunlarla aynı seviyede görüp görmediği...
  • Paylaş
aynı seviyede olup olmadıkları proje içindeki icraatlarıyla ancak anlaşılabiliyor..bizim projede bu farkı rahatlıkla gördük.
  • Paylaş
Mrb ben ilk başlarda y.lisans yaparsam iş bulma olanağım artar ve daha güzel bir iş bulabilmeliydim diye
düşünüyordum hatta bunun için gebze yüksek teknoloji enstitüsünde y.lisansımı bitirdim ve orda doktoraya başlamıştım . maalesef maddi sıkıntılardan dolayı bırakmak zorunda kaldım veşu an karadeniz teknik üniversitesinde doktora yapıyorum . arkadaşlar eğer akademisyenliği düşünüyorsanız doktoranızı yapın derim . yok eğer düşünmüyor sadece özel sektöre yönelik düşünüyorsanız bence yüksek lisans bile yapmayın. erkek arkadaşlar lisansı bitirir bitrmez askere gitsin ve hemen düşük veye yüksek maaş farketmez işe başlayın. tecrübe maalesef ülkemizde birinci plandadır. gebzede y.lisans bitirdikten sonra ben bir çok işe başvurmuştum . bu iş görüşmelerinin çoğundan sırf yüksek lisans mezunu olduğum için geri gönderildim. (y.lisans'ı okudğuma okuyacağıma pişman olmuştum.) çünkü sözüm ona ağababalar size verecek maaş bulamıyorlarmış. hatta öyleki dahada ileri gidenler oldu asgari ücret bile teklif eden oldu. arkadaşlar ülkemizde hele helede özel sektörde akademik kariyerin hiç bir etkisi yok.
  • Paylaş
Turkiye'de hicbir getirisi yoktur. Kariyer yapmak istiyorsaniz mezun olduktan sonra hemen is piyasasina atilmanizi tavsiye ederim. Yurtdisinda calismak isterseniz, o zaman dusunulebilir. Ama ben ozel sektorde iyi bir seviyede calismaya baslamak istiyorum diyerek doktora yapilmaz. Doktora yapmak karari bambaska bir beyin firtinasi gerektirir. Bitirtiken sonra cogu insan kendine neden sorusunu da sorar. O yuzden baslamadan once iyi dusunun, yapmis kisilere danisin. Kendinizi de tartin.

Eger ne olur ne olmaz diye dusunup bir B-plani olmasi acisinda ozel sektoru de elimde tutayim diyorsaniz ki bu makul bir dusunce, yine once soyledigime gelir olay. Yurtdisinda is arayin (Calisma izinleri, o ulkenin dili, ortaya cikan ekonomik krizlerin yansimasi bambaska bir tartisma konusu). Yurt icinde bulma sansiniz yok mu? Var ama mutlu olmayacaksiniz. Dusundugunuz kadar para almayacaksiniz. Arada bir denk gelebilen pozisyonlara ancak bir tanidiginiz ya da yukarda bir "dayiniz" varsa girebilirsiniz. Bazen politik olmak da yardimci olur ama o da belli bir donem isinize yarar. Butun bunlarin disinda cok nadir olarak doktorali bir insana ihtiyac olabilir. Ama o kadar farkli alan icinde, Turkiyede ar-ge'si olan ve sizin konunuzla alakali ve bir tanidik bulamadiklari ve sizin de haberinizin oldugu bir pozisyonun denk gelme ihtimali.. -neyse ben yuzde vermeyeyim. Anlamissinizdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1884 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları