Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doktoru olmayan okul revirlerinde çalışan hemşireler ne gibi etkinlikler ya da uygulamalarla reviri aktif hale getirebilir?

Not: öğrencilerin tamamı kız ve sürekli hasta ve bayılma numarası yaparak hastaneye gitmek ve ilgi görmek istiyolar..Düzenle
Reviri aktif hale getirmekten neyi kastettiğinizi anlayamadım .. Bahsettiğiniz kız öğrencilerin yaş ortalaması kaç ?
  • Paylaş
4

Seda Çevik, İlaç yetkimiz olmadığı için sadece avutup gonderiyoruz zaten söyledikleri şeyler de hiç ciddi mudehale edebilecegimiz şeyler değil( abartılan baş ağrısı, sözde mide bulantısı gibi) onlar da bizi işe yaramaz görüyo biseyler yapıp işe yarar olduğumuzu göstermek istiyoruz, lise öğrencileri yaş grubu 14-18 tamamı kız öğrenci

Abdulkerim Özkan, Sizin revirde ki göreviniz nedir? sizin orada bulunmanızda ki amaç acil bir şey olduğunda müdahale etmeniz mi yoka hastalananların muayenesi mi ? Reviriniz de hangi tıbbı malzemeler mevcut ? Sizin öğrencilere yetki durumunuz nedir ? örneğin SF takabiliyor munuz ama doktor kontrolü olmadanda yapamazsınız sanırım ..?

Abdulkerim Özkan, Size tavsiyem öncelikle beyaz giyinin veya cerrahi kıyafet mi giyiyorsunuz bilmiyorum ama .. Orada kaç kişi iseniz ciddi olun yani kendi aranızda şakalaşırsınız ama öğrenci yanında biraz daha ciddi olursanız öğrencilerde oranın revir olduğunun farkına varacaklardır. mümkünse tıbbi bir şeylerde konuşun serum demeyin SF deyin iğne demeyin enjeksiyon deyin ve kesinlikle fizik muayene yapın .. Başı ağrıyan birinin neresi ağrıdığını sorduğunuzda verdiği cevaba göre sinüzit ağrısı mı gerim stres ağrısı mı çünkü evde şiddet görebilirler migren ağrısı mı muayene edin hastaya dokunun. siz muayene ederken yanınızda başka hasta veya öğrenci olmasın muayene kısmında siz ve hastanız gerekirse bir yardımcınız olsun o kadar.. karın ağrısı olan birinin fizik muayenesin muhakkak yapın karnına dokunun okulda yediği bir şeyden zehirlenebilir akut apandisit geçiriyor olabilir stetoskop varsa karnını dinleyin çocuklar zayıf hastalardır bir aort anevrizmasını yakalayıp çocuğun tüm hayatını kurtarabilirsiniz.. 14-15 yaşlarında kimileri daha menarşları olmamış olabilir gerçekten overlerde ki yumurtlama yüzünden ağrı olabilir öncelikli numara yapıyor gibi düşünmeyin hekim edası ile muayene edin çünkü o yaşlarda belki bir konjenital anomali saptayacak o kişinin hayatını olumlu yönde değiştireceksiniz. kilolu öğrenciler gelir kilonun zararından bahsedebilirsiniz obezitenin ne kadar kötü bir hastalık olduğundan .. Bence gelen kişileri öyle değerlendirirseniz sizin işinizi yapmak i.in orada olduğunuzu kavrayacaklar nasıl öğretmenlerine saygı duyuyorlarsa aynı saygıyı duyacaklardır. Ben tıp fakültesi öğrencisiyim henüz haddimi aşıp yanlış birşey söylememişimdir umarım. Ben çocukları çok severim bununla ilgili sorunuz olursa sorun lütfen.. iyi günler iyi mesailer şimdiden iyi bayramlar.. :)

Abdulkerim Özkan, Bence sorunuz için önemli gördüğüm yerleri tekrardan belirteyim :
-Hasta kişi geldiğinde numara yaptığından %100 de emin olsanız muayenenizi yapınız dediğim gibi belki bir hastalık başlangıcı vardır farkında değildir. Çocuğun hayatını değiştirebilirsiniz.
-Beyaz önlük veya okulun revir için kıyafeti varsa onu giyiniz
-Muayene sırasında yanınızda başka öğrenci olmaması veya 1 yardımcınız olması daha uygun olur.. hem mahremiyet açısından hem hastayla daha güzel iletişim kurmanız için.
-Hastaya çocuk sonuçta bağırmanız kızmanız bir şey kazandırmayacaktır diye düşünüyorum güzel konuşun gönüllerini kazanın devletimize milletimize yararlı insanlar olsunlar tavsiyeler verin . Ben eğer tıp okumasaydım öğretmen olurdum :)
-Kendi aranızda tıbbi bir şeyler demenizde yararlı olabilir belki bir nebze..
-Aslında rehberlik saatlerinde öğrencilere sunu hazırlayıp mesela ergenlik ve tehlikeleri ile ilgili sunarsanız size daha çok saygı duyacaklardır. Hem ne güzel o yaşta ki çocukları bilgilendirmiş olursunuz. Saçma sapan yanlış şeyleri sokaktan öğrenene kadar sizlerden doğru kaynaktan öğrensinler . Bence çok yararlı olacak bir uygulama olacaktır..
Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklıma geldikçe ekleme yaparım ben :) hem çocukları çok severim hemde bildiğim bir şeyleri anlatmayı paylaşmayı çok severim . İyi günler :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

54 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları