Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dokunmatik ekranlar neden eldivenle çalışmaz?

Cep telefonlarında ve ipad gibi dokunmatik ekranlı aletlerde algılama kapasitif algılamaya dayanmaktadır. Kapasitif ekranın özelliği vücudumuzun iletken olmasını kullanarak hata oranı sıfıra yakın bir kullanım sağlamasıdır.
Ekranın dört köşesinden gerilim uygulanıyor ve ekranın üzerinde elektrostatik bir alan oluşması sağlanıyor.
Ekrana dokunduğunuzda bu alanı değiştiriyorsunuz. Sinyal üreticiler tarafından bu değişiklik cep telefonunda yüklü yazılıma gönderiliyor ve parmak ucunuzun değdiği yerdeki ikona bağlı görev yerine getiriliyor.


Dokunmatik Ekranlar

İnsan vücudu iletken olduğu için bu alana çarptırılınca akış sağlanır ancak eldiven kullanınca parmakların iletkenliği engellenir.
  • Paylaş
Dokunmatik ekranlarda kullanmak için üretilmiş özel eldivenler de var.Soğuk havalarda telefonu kullanmak için eldiveni çıkarma derdinden kurtulmak isteyenler için süper bir ürün.

Dokunmatik Ekranlar


urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-pda/dokunmatik-ekran-eldi...


  • Paylaş
Ayrıca sadece eldiven değil kapasiteyi değiştirmeyen metal bile değse ekran aktif olmuyor, bazan ya inploid erdi yada ben diyorum, bir soruyu araştırırken bir de bakıyorum ki soru burada :) dün akşam bu soruyla uğraştım ve ekran üzerindeki kapasitif voltaji alüminyum ve ince bir bakır tel ile değiştirileceğini buldum, zaten ekran kalemleri de bu mantıkla çalışıyormus. Alüminyum folyo yu bir pamuğun üzerine sarıp ince bakır telide elimize sarıp bir ucunu ekrana degdirirsek iki iletken arasına bir yalıtkan koymuş ve kapasitif bir ortamı etkilemiş oluyoruz, gayet güzel çalışıyor el yapımı bu ekran kalemi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2040 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt