Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dolaplı kitaplık için ölçülendirilmiş teknik resim taslağına ihtiyacım var, nereden bulabilirim?

Teknik resim projem de kullanmak için ihtiyacım var.Düzenle
Teknik Resim

Teknik Resim

Sanırım çizmek için örnek çizim arıyorsun. Google'a "technical drawing shelf" yaz ve görselleri göstert bir sürü örnek göreceksin. Zaten nasıl yapılacağını biliyorsundur ama benim de çorbada tuzum olsun. Yukarıdakinin ölçülendirmesi tam olmamış, ben de yanı sıra hocasıyım bu işin, 80 alır benden bu, bir de planını koymamış paftaya, neyse o belki diğer bir paftadadır :) Bir alttaki daha iyi yapmış, malzeme kalınlıklarını da ölçülendirmiş. Bir elemanı teknik çizim olarak şu şekilde göstermelisin. İlk olarak ölçeğin en küçük 1:10 olmalı, yerin varsa 1:5 bile olabilir. Aşağıda bir plan (kuşbakışı), üstünde önden görünüş ya da planın yatay kesiti (önden görünüş kullanırsan dolap kapaklarının arkasında kalan rafları kesikli çizgiyle göster), görünüşün yanında bir de planın düşey kesiti. Ölçülendirmen şöyle olmalı öncelikle birim: mm, içten dışa yukarıdaki rafın önden görünüşünü ölçülendirirsek önce raflar, malzeme kalınlıkları ve aralıkları, ara ahşaplar, ayaklar, ikinci ölçü üç bölümü ayrı ayrı ölçülendir, üçüncü ölçü tüm yükseklik olmalı. Kesit ve görünüşte bu ölçüleri versen yeter, düşey kesitte iki farklı derinliği de ölçülendir, planda ise içten dışa kenar ve orta duvarların malzeme kalınlıkları ve aradaki boşluklar, ikinci ölçü tüm genişlik. Düşeyde ise arka duvarın kalınlığı ve derinlikte kalan ölçü ve ön kapakların kalınlığı, ikinci ölçü de tüm derinlik olmalı. Tüm ölçüler elemanı en dıştan en dışa ölçülendirmelidir. Eğer ilk çizimdeki gibi bir raf yapacaksan, üstteki rafın ön çizgisi de planda görünmeli. Ölçülendirmede dikkat edeceğin şey aslında sonunda bütün elemanların boyutlarını o ölçülerden çıkartabiliyor musun? Bunu da elemanların bir listesini yaparak kontrol edebilirsin. Çizgi kalınlıklarına gelince görünüşte gördüğün çizgileri 0,35, kestiğin çizgileri 0,50, elemanların arkasında kalan çizgileri ise kesikli 0,25 yaparsan çizimin tadından yenmez. Çizgi kalınlıklarını istersen bir derece de azaltabilirsin (mesela 0,35, 0,25, 0,18 gibi) Mühim olan bu üç durum için üç ayrı kalınlık kullanman. Görünüş, kesit etiketlerini güzel yap, kesit yerlerini çizgili noktalı çizgiyle ve yönünü oklarla göster, ölçeği yazmayı unutma, bütün çizgilerinin köşelerini de kapat, tüm fontların mümkün mertebe aynı ve basit olsun (Görünüş vb etiketleri için bold kullan) 100 alırsın :) Eminim bir çok noktayı unutmuşumdur ama bunlar şu anda aklıma gelen en önemlileri. Kolay gelsin.
  • Paylaş
13

Tailchute, Öncelikle mükemmel yorumunuz için teşekkür ederim.Lakin ben çizimi bilgisayarda CATİA V5R19 CS2'de yapıcam. Bizim proje ödevimiz bu.O yüzden tam göremiyorum resmin boyutları çok küçük ama alttaki gerçekten çok iyi olıcak :) Üç boyutlu bir çizim yapıcam ve ne çizmem gerektiğine karar veremedim.Dersi 2.Kez alıyorum.Artık geçmem de lazım proje çok önemli benim için. Gerçekten yardımlarınıza çok teşekkür ederim.Ne seçeceğime karar veremedim.Tam ölçüleri bulmaya ihtiyacım var birde.Yorumunuz için teşekkür ederim.Lakin üç boyutlu bilgisayar çıktısı içinde 1:10 oran mı olmalı ?

Şaman, Zaten artık bu tip çizimlerin hemen hepsi 3B yapılıyor, ben de mesela gerektiğinde Allplan kullanıyorum. Dediğim gibi Google görseller'e "technical drawing shelf" yazarsanız bir sürü örnek geliyor, boyut olarak da büyük boyutu ayarlarsanız tamamen okunaklı çizimler bulursunuz. Aslında @unknow'un yayınladığı dolaplı kütüphaneyi de çizebilirsiniz, mesele sonuçta teknik çizimin doğru olması. Dış ölçüler IKEA linkini takip ederseniz yazıyordur. Ahşap kalınlıklarını da kenarlar, raflar ve kapaklar için 18mm, arka panel için 4mm alabilirsiniz. Tam ölçüler o kadar önemli değil, mesela rafları üstten üste 300mm aralıklı, derinlik 200-250mm, dolap kısmını genişletip da 450mm, tabandaki ek yüksekliği de 100mm yapabilirsiniz. Toplam yükseklik 300*3+300*3+100=1900mm olur. Mühim olan teknik resimde dikkat etmeniz gereken yukarıda sıraladığım hususlar, sonuçta 3B de modelleseniz çiziminizi 2B olarak kağıda aktaracaksınız, bu nedenle 1:10'da şart. Ararsanız mutlaka sketchup dosyası olarak, dolaplı kütüphaneleri de bulur ve onları da CATIA'da işleyebilirsiniz. Hatta belki CATIA dosyası bile bulabilirsiniz. Paftalaştırma ve ölçülendirme yorumumda yazdığım standartlarda olmalı.

Tailchute, Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Tekrar sorum olursa buradan sorabilirim değil mi ?

Şaman, Tabii ki, her şekilde yardım ederim. :)

Şaman, CATIA sketchup, 3Ds, Rhino, c4d, 3B dwg formatlarından birini açıyor mu? Açıyorsa hangisi? Bende yani Allplan'da bir sürü hazır kütüphane var. İstiyorsan verebilirim.

Şaman, Hatta buraya bir tane yükledim, bak bakalım işine yarar mı. filehosting.org/file/details/338604/k__t__phane.dwg

Tailchute, Saolun çok teşekkür ederim bu haftasonu bu projeyle ugraşıcam inşallah.Dosya adına gelince .CATPart diye kayıt ediyor dosyayı ama diğerlerini açıyor mu bilmiyorum.

Şaman, dwg açmayan çizim programı piyasada tutunamaz, ekteki dwg üç boyutlu, mutlaka değiştirerek ya da olduğu gibi kullanabilirsiniz. direkt açmıyorsa, dosya al, file import gibi bir seçenek mutlaka vardır.

Tailchute, Evet acabiliyorum fakat yanlıs dosya mı blmıorum dıkdortgenler prizmasının acılmıs sekli gibi basit br sekil cıktı bende yukardaki orneklerle alakası yok,ama recover yaptım acılıyor.

Şaman, değişik açılardan bakınca da mı aynı durum, çünkü ben açtım ve autocad'de döndürdüm, yukarıdakilerden biri değil ama güzel bir dolaplı kütüphane.

Tailchute, su an saat gece 3:12 ve kutuphanedeyım tam 3 saattir çzcek resm arıyorum ve tam ölçüler veren bir sey bulamadım.techical drawng draft yazarak da ugrastım ama bulamadım.Benim asıl sorunum tam ölçülü üç boyutlu br çizim bulmak ve basaramadım.

Şaman, Benmi gönderdiğim dwg dosyası da olmadı mı?

Şaman, Tam ölçüler istiyorsan, stretch komutunu kullanarak bulduğun 3B elemanı tam ölçülere çekiştirsene.

Öncelikle -bir kısmı, bir bölümü ya da tümü- kapaklı kitaplık bir standart halinde üretiliyor mu bilmiyorum, çünkü bu tip mobilyalar genelde müşteri isteğine göre şekilleniyor. Ve Türkiye'de pek kitaplık satın alan bir kitle yok, o yüzden seri üretim yapan bir firmanın -kitaplık odaklı- standartize edilmiş mobilyalarını göremiyoruz. Yine de dolap derinliği kitap genişliklerinin üzerine uygun bir boşluk eklenerek yapılıyor, raf aralıkları da kitap yüksekliğine yeterince boşluk eklenerek belirleniyor. Dolabın yüksekliği ise, tamamen tavana bitişik, ya da diğer yüksek ve hacimli mobilyaların seviyesine göre belirleniyor. Genişlikte yine o mobilyanın yer alacağı alanın rahatlığına göre.

O yüzden standart halinde bir ölçüde bulunur mu bilmiyorum, IKEA ve Koçtaş mobilya pazarında modüler ağırlıklı satışlar yaptığı için, kurulum kitapçıklarında detaylı ve ölçülü çizimler vardır diye düşünüyorum. Ya da siz ihtiyacınız olan ölçülerde Autocad yardımı ve ya bir kağıt üzerinde teknik çalışarak bir taslak oluşturabilirsiniz.

Çünkü şu anda kitaplıkta kapaklı ve yüksek hacimli ürünlerden ziyade, duvara bağlanan raflı ve şık kitaplıklar üretiliyor.

Yine de size yardımcı olabilmek açısında evmanya.com 'un ürünlerinden bir bağlantı verebilirim. Bazı ürün resimlerine teknik konstrüksiyon ve ölçülendirilmiş taslaklarını ekliyor ve ürün bilgilerinde çok detaylı ve teknik bilgi sunuyor. Şu da sanırım aradığınız gibi bir kitaplık;

Teknik Resim

Dreamwood Nelson: ufa.lt/f1f0ma
  • Paylaş
1

Tailchute, Çok teşekkür ederim yorumunuz ve yardımlarınız için,lakin çizimi zaten AutoCad benzeri bir program olan CATİA ile yapıcaktım dediğiniz siteleri inceliyorum :)