Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dolar gün içinde nasıl çok çabuk değişiyor? Nelerden etkilenir?

Bir sözle dahi değişim nasıl olmakta ?Düzenle
Dolar bu kafasına göre takılıyor işte :) Malum dünyanın efendisi ya ...

Şaka bir yana, sadece dolar değil tüm para birimleri, emtialar. Değerli kağıtlar ve parayla ölçülebilen herşey korelatif olarak dalgalanır. Bu dalgalanmaya iktisadi hayatta volatilite denir. Para birimlerinin birbiri arasındaki değişim (change) değerleri (parite) tamamen arz ve talep ile alakalıdır. Buradan hareketle temel (siyaset, doğal afet, savaş, barış, ekonomik politika açıklamaları v.b sebepler) yada teknik (paritenin daha önceki volatil hareketlerine, istatistiksel açıdan uygun davrandığı görüşü altında ) sebeplerden piyasalarda arz ya da talep yönlü dalgalanmalar olur. Basitçe bir örnek vermek gerekirse;

Dünya da petrol üretimini azaltma eğilimi artarsa, Petrolün arzı azalacağı için fiyatı yükselir, Petrolün fiyatı yükselirse Altının üretim maliyeti artar ve ons fiyatı yükselir. Altın değerlendikçe yatırımcı bir analiz yapar eğer bu değerlenmeyi destekleyen unsurların devam etme ihtimali yüksek ise parasal yatırımlarını oransal olarak artan bir şekilde altına bağlar, bu durumda dolar geçici olarak düşer bazende altın yükseldiği halde dolarda yükselir çünkü uluslararası piyasa da hedge (yüksek oranlı kar amacıyla dünya da serbestçe dolaşan büyük yatırım fonları) fonlar daha önce yatırım yaptıkları dolar paritelerinden zarar etmemek için piyasadan dolar satın alamaya başlayabilirler. Bu örnek basitçe bir parite dalgalanmasını kurgulamak amacıyla verilmiştir akademik değeri yoktur :)

Pariteler arası anlık dalgalanmalar ekonomistlerin ve uzun vadeli yatırımcıların ilgi alanına çok girmez örneğin dolar /tl seçimler öncesi 3,10 gibi oldukça hayali noktalara kadar dalgalandı, buradaki hikaye hükumetin tek başına iktidarı haziran seçiminde kaybetmesi ve gelecekte yaşayacağı muhtemel oy kaybı ile olası bir hükumet kurulaması idi, bu sebebe bağlı volatilite piyasa da kabul görünce, dolar tıpkı suya sürekli bir şekilde bırakılan taşların yarattığı etki gibi gittikçe kabaran bir dalgalanma gösterdi fakat hükumet kurulunca (-ki bu noktada ak parti hükümeti olması değil mevzu, bir hükumet kurulduğunda dolar buralardan geri gelecekti zaten ancak orta doğu siyaset biliminde tek parti güç demek olduğundan görece olarak tek başına iktidarlar koalisyon hükumetlerinden olumlu algılanır, doğal olarak etkisi ve kapsamı daha büyük olur.) hızla geri geldi, halbuki aylar önce ki yazılarımda da belirttiğim gibi yıl sonu dolar tl paritesinin doğal seyri 2,85 civarıydı zaten.

Sonuç itibarı ile;
Piyasa dalgalanmaları arz talep dengesinin bir para birimi lehine bozulması sonucunda olur. Gerekçeleri o kadar fazladır ki hem pozitif korelasyon , hemde negatif korelasyon olarak karşımıza çıkabilir bu sebeple bu yazıda bir çok parantez açmak zorunda kaldım.
  • Paylaş
Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde yatırımcılarda talep artar, bu sadece dolarda değil altın ve dövizlerde de geçerlidir.
  • Paylaş
Şu an için gördüğüm kadarıyla:
1. Fed'in faiz politikası
2. Çin'in büyüme durumu
3. Ilk maddeyle bağlı AB ve ABD ekonomik toparlanma diyebilirim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

91 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt