Bilmek istediğin her şeye ulaş

Domain nedir? Host'a nasıl bağlanır, nasıl yönlendirilir?

DNS ve VPN nedir ve nasıl çalışır? DNS değiştirince ne oluyor? sorusundaki yanıtlar bu konuda bilgi içermektedir.

Domain; yani alan adı internette bilgisayarlar arası haberleşme sistemlerinin kullanıcı tarafında daha okunabilir ve anlaşılabilir hale getirmek için oluşturulmuş bir yapıdır. Normalde bilgisayarlar kendi aralarında IP adresi denen bir protokolün adres numaraları ile çalışır ancak alan adları sayesinde bu numaraları, numaralı şekilleri ile değil de birer isim ile çağırabiliriz. Örneğin akbank.com alan adı aslında arka planda 217.169.195.155 IP numarası ile haberleşmektedir (başka alan adlarına bakmak için siz de hcidata.info/host2ip.cgi adresini kullanabilirsiniz). Ancak inploid.com adresi bu IP ile eşleştirildiği için sizler makinelerinizde bu ismi yazarak da çağırabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, İnsanları TCKN ile değil de isimleriyle çağırmak gibi bir şey. Ama burada her isim özgün. Örneğin birden fazla Ali Demir yok.

Domain, Türkçe karşılığı olarak Alan Adı: İnternette faaliyet göstermeniz için gerekli olan web sitesi adı ve adresidir. Domain ile host arasındaki bağlantıyı kurmak için DNS sistemi geliştirilmiştir... Hosting sağlayıcınız tarafından size verilen DNS'leri alan adınızda güncelledikten sonra gerekli bağlantıyı kurmuş olursunuz.
  • Paylaş
Domain kısaca, kurmak istediğiniz websitesi için alacağınız alan adıdır. benimsitem.com gibi.

Herhangi bir host firmasından, çalıştıracağınız siteye uygun bir snucu kiraladıktan sonra, kiraladığınız sunucuya ait DNS IP numaralarını, alan adını tescil ettiğiniz sitedeki size ait yönetici paneline girerek, alan adı yönetim kısmındaki DNS değişikliği yerinden değiştireceksiniz. DNS değişikliği 24 saatlik bir süre içinde gerçekleşecektir.

Daha sonra site dosyalarınızı FTP aracılığı ile sunucunuza göndermeniz ile birlikte, siteniz çalışmaya başlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

293 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt