Bilmek istediğin her şeye ulaş

Domain ve site satışları için güvenli ödeme sistemi hakkında fikirleriniz nelerdir?

Merhaba, ikinci el domain ve site satışlarını yapabileceğiniz bir sistem üzerinde çalışıyorum. Yakında bitirmeyi düşündüğüm bu proje hakkında geçte olsa insanların fikirlerini almak istedim. Piyasada birçok örneği olan bu sistem biraz sedo.com'a benziyor. Sitede belirli bir komisyon karşılığı güvenli satış yapılabiliyor. Diğer rakiplerimden farkım, basitlik ve kesinti oranlarının düşüklüğü. Sistemi yakın zamanda beta olarak sunmayı düşünüyorum. Sizce piyasada bu konudaki eksikler nelerdir.Düzenle
Ödeme konusunda domain alış-verişi yapan kullanıcılar genelde bu konuda bilgili ya da teknik insanlar oluyor. Bu bağlamda kredi kartı seçeneğine ek olarak çok kullanılan PayPal eklenmeli. PayU da eklenirse faydalı olacaktır. BKM Express de hızla yaygınlaşıyor ve Türkiye'de tanıtım açısından sizin de faydanıza olacaktır, yeni eklenen firmaları ve kampanyalarını duyuruyorlar çünkü. SSL sertifikasyonu kısmına hiç girmiyorum, mutlaka olmalı. İkinci el domain alışverişinde yaşadığım ve gözlemlediğim sorunlara gelince.

  • Domain transferi konusu çok büyük problem bence bu işte, bunu kısa yoldan çözebilen firma benim gördüğüm yok şu ana kadar. Hatta transfer için ayrı para almak gibi bir saçmalamayı yapanlar bile var. Buna hızlı ve kolay bir çözüm getirilebilir. Belki transfer işlemlerindeki adımlar dünya genelinde hep aynıdır ama bunu gerçekleştirirken bir sürü kopyala, transfer izin kodu yapıştır, vs. gibi ara işlemler kolaylaştırılabilir.
  • 2. el domain satışında bir diğer konu ise eldeki alan adını satışa çıkaran kişinin bunu hangi konularda ve kimlere satacağı kısmının iyi ele alınmıyor olması. Site, havuzlamayı ve alan adları ile ilişkili konuları çok iyi ele alabilirse bu konuda da iyi bir adım atmış olursunuz. burada elbette ki kullanıcıyı yönlendirebilmeli ve doğru kişilere ulaştırabilmelidir.
  • Karşılaştığım tüm alan adı sitelerinde gereksiz bir satış kalabalığı mevcut (onlinenic.com öyle değil ben de oraya taşınıyorum yavaş yavaş). Bu kalabalık kullanıcının asıl ilgili olduğu kısma olan dikkatini dağıtıyor Bunun da basitlik ile ortadan kalkabileceğini düşünüyorum.
İlk aklıma gelenler bunlar. Umarım faydalı olur.
  • Paylaş
7

Gokhan İnce, Cevabınız için teşekkürler.. Paybal ve Payu işlemlerini bir sonraki işleme koymuştum galiba bunlar gözardı etmek yalnış olacaktır.. ilk başlarda havale şeklinde çalışmayı düşünyordum türkiyede çoğu firma böyle çalışıyor ama sanal pos olayı gerçek anlamda çok önemli.. Transfer konusunda komisyon kesintileri nasıl olacak oda ayrı bir konu. payu ve paybal kullanırsam ekstra bir kesinti olacaktır.. piyasada domain tranferi yaptığınız bazı firmalarda %10 kesinti yer almakta buda bana çok yüksek gelen bir rakam % 5 olarak düşündüğüm bu rakam payu ve paybalda yarısından falası gidiyor %3.5 Para almadan transfer olayını yapsam bu sefer kazancı olmayan bir sisteme odaklanmış olacağım.. Kazanç olayı çok düşündürücü bir konu. Müşteriyi incitmeyecek ve hesaplı gelecek şeyler düşünmek gerekiyor..

Serkan Kiose, Haklısınız ama ben bugüne kadar sadece havale ile işlem yapan hiçbir yer ile çalışmadım. Hele ki domain konusunda insanlar anında alan adına sahip olma davranışı içinde olacaklardır. Ya başkası alırsa, ya havalem işleme geç konursa, vs. gibi konular daha ciddi baş ağrıtabilir. paypal ve payu kesintileri oluyor ama en hızlı ödeme seçeneği bunlar şu anda teknik insanlar için. Ya da sanal POS ile başlayıp, en azından kredi kartı ile ödeme işlemine olanak tanınmalı diye düşünüyorum. Alan adı transferi konusu ikinci el işlemlerde çok daha önemli olacaktır bunu da yinelemeliyim.

Gokhan İnce, Merhaba galiba beni yalnış anlamışsınız..İlk kere alınan bir domain satışı değil yaptığım site.. iki kişi arasında domain satışını güvenli bir şekilde yapılabilecek bir havuz.. aslında bunun örneği sahibinden.com daki get alışveirş sistemine benzemekte.. dediğiniz gibi kredi kartı işlemlerindeki eksikleri gidermek doğru olacaktır..

Serkan Kiose, Ok.. o halde sadece registrar kaydını değiştirip alan adı yönetimi devredilecek. Bu bir nebze daha kolay olacaktır o halde... :)

Gokhan İnce, Evet doğrudur.. bakalım bu projede umarım çöpe gitmez :))

Serkan Kiose, Başarılı olması ve hedeflerdiğiniz yere gelmesini dilerim... Zor ve uzun bir süreç ama neden olmasın :)...

Gokhan İnce, Çok Teşekkür ederim..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

618 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt