Bilmek istediğin her şeye ulaş

Domates sosu ve ketçap arasındaki farklar nelerdir?

Soslar

Ketçap, domates, şeker ve baharatlardan yapılan bir sostur. Domates püresi, salça, domates suyu ve domatesten üretilebilir.
İçerisine katkı maddesi ve aroma (tebliğce izin verilen) katılabilir. İçerisinde domates türevi dışında glikoz şurubu, tuz, nişasta, sirke bulunur. Pastorize bir üründür.
Ancak son zamanlarda bir çok bilinmeyen markanın da bu sektöre girmesi ile ketçapların içerisinde domates yada bir domates türevi bulmak oldukça zor. Çok az salça, aroma ve kıvam vericilerle mükemmel bir ketçap yapıla b ilir.
Piyasada bulunan diğer domates sosu, doğranmış domates veya domates suyu gibi ürünler ketçaba göre biraz daha pahalıdır. Çünkü bu ürünlerde hile yapma şansı neredeyse yoktur. Evde annelerimizin konserve yaptığı teknikle üretilirler.

Ancak bir gıda mühendisi olarak en iyi sosun yaz sonu domates rendelerinin zeytinyağ ve tuz ile kaynatılarak yapılan ve paketler halinde derin dondurucuya konulan sos olduğunu düşünüyorum.

Öğrenciyseniz ketçap kaçınılmaz son ama eğer evde vaktiniz varsa ve mutfaktan keyif alıyorsanız ve de ketçaptan vazgeçemiyorsanız evde kendi ketçabınızı yapabilirsiniz.
  • Paylaş

Domates sosu domatese yağ ve tuz eklenmesiyle yapılır. İçerisinde herhangi bir şey yoktur. Çeşitli baharatlarla tatlandırılabilir.


Ketçap ise hazır bir gıdadır daha çok bu nedenle içerisinde farklı koruyucu maddeler, şeker, sirke, baharatlar bulunur.

  • Paylaş