Bilmek istediğin her şeye ulaş

Donör olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

 1. Donör olmak isteyen kişinin öncelikle 18-50 yaş aralığında, kilosunun 50 kg den az ya da aşırı fazla olmaması, bulaşıcı ve bağışıklık sistemi hastalığına sahip olmaması gereklidir.
 2. Bu şarta uyan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir.
 3. Öncelikle sizden kan örneği alınır ve kayıt edilir. Kemik iliği / Hücre bağış formu doldurulur. Kan incelendikten sonra eğer uygunsa kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilir.
 4. Hastayla uyum yakalandığı zaman gönüllü olmak konusundaki kararınız devam ediyorsa, ayrıntılı bir sağlık taramasından geçtikten ve bir hekim tarafından riskler hakkında aydınlatıldıktan sonra bağış için yazılı bir onay beyanı doldurulur.
 5. Verici ve hasta için gerekli prosedürler gerçekleştikten sonra, hasta ve verici ilik nakli için hazırlanır. Bu aşamada hastaya ait kemik iliği hücreleri kemoterapi ve eğer gerekirse ışın tedavisi ile yok edilerek hasta nakil için hazırlanır. Hastaya, vericinin sağlıklı kök hücrelerinin hemen nakledilmesi gerekir. Bu süreçte ortaya çıkabilecek bir gecikme/iptal kararı, çok büyük olasılıkla hastanın hayatını kaybetmesine yol açacaktır.
 6. Kemik iliği gönüllüden iki yolla alınmaktadır. Bunu doktor gönüllüye anlatır ve son karar vericiye aittir. Birincisi; Kök hücreler genel anestezi altında iğne aracılığı ile vericinin arka kalça kemiğinden alınır. Alım yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Kalça kemiğinden kemik iliği alımında kural gereği vericini yaklaşık iki gün boyunca hastanede yatışı gerekmektedir. Bu esnada yaklaşık olarak bir litre kemik iliği-kan karışımı alınır. Diğer bir yöntem vericiye ise kısa süreli ilaç tedavisi uygulandıktan sonra kemik iliğindeki kanı oluşturacak hücrelerin kana geçişini artırmaktır. Daha sonra kan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makine aracılığı ile kandan toplanır.
 7. Verici bir kez ilik verdikten sonra tekrar vermesi ve bankaya kayıtlı kalması kendi tercihidir. İlik verdiği hastanın hastalığının nüks etmesi durumunda tekrar bağış yapması yine kendi tercihidir.
 8. Verici, ilik verdikten sonra herhangi bir hasara uğramaz. Hastaneden çıktıktan sonra kendi yaşamına dönebilir.
 9. Vericinin kararından vazgeçmesi olasıdır. Nakil için zorlama yapılamaz. Ancak bunu en başında iyice düşünüp aileninde desteğini alarak bu işe kalkışmanız gereklidir. Aksi halde uyumlu bir hasta bulunduğunda onu boşuna ümitlendirmiş ve hayal kırıklığına uğratmış olursunuz.

Donör

Bu bölgeler size uzaksa ve donör olmayı gönülden istiyorsanız bir yol daha var;
 • Öncelikle şu formu doldurmanız gereklidir. kokhucrebagisla.com/g%c3%b6n%c3%bcll%c3%...
 • İçinde 7, 2 mg EDTA bulunan 4’er cc’lik 2 adet mor kapaklı tam kan (hemogram) tüpüne kan örneğinizi aldırarak, oda sıcaklığında ve 24 saat içinde elimizde olacak şekilde ve kargo ücretini kendiniz karşılayarak aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.
 • Tüplerin üzerine TC kimlik numaranızı ve aldığınız e-postada yer alan başvuru numaranızı yazmayı unutmayınız.
ADRES:
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
İbni Sina Hastanesi
Hematoloji Laboratuvarı, Asma Kat
06100
Sıhhiye, Ankara
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

927 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt