Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dört eşiniz olmasını ister miydiniz?

1- Neden dört ? 5,10,100 değil. Burada islamın dört eşle evlenmeye İZİN VERMESİNE bir atıf söz konusu ise, bunun dini karalama amaçlı ucuz bir polemik konusu olduğunu belirtmek isterim. Tavsiyem, konunun daha bilinçli ve objektif değerlendirilmesi. [izin vermesine dedim, çünkü bu bir emir değil özel şartlarla ilgili olarak ortaya çıkan bir izindir. Ayette "Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur. " buyurur. Yani tek eşliliği tavsiye eder. ]

2- Bu konunun bu kadar çok ucuz polemik konusu olmasının sebebi, İslamın Allah CC a kulluğu önceleyen sayısız emri karşısında gereken ciddiyeti ve hassasiyeti göstermez iken, iş cinsel tatmine gelince birden bire, verilmiş bir izni, sanki bir zorunluluk gibi algılayan ve şiddetle uygulama azmine kapılan samimiyetsiz müslüman erkekler ve islamı kötülemeye çalışanların konuyu kullanışlı bir malzeme olarak görmeleridir.

3- İslamın bu izni, her ortam ve fırsatta islama saldırmak için kullanılırken, günümüz dünyasında görünür tek eşliliğin arka planında varlığı herkesçe bilinen ama kanıksanmış, aldatan eşler, kadın duygusallığının ve yalnızlığının kullanılması sonucu oluşan sayısız toplusal travma (kullanılıp atılan kadınlar, hiçbir suçu olmadığı halde gayrı meşru kabul edilen ve hayat boyu bu yükü taşıyan sahipsiz nesiller, duygusal yıkıma bağlı intiharlar, bir türlü çözüm üretilemeyen kadına şiddet , "ya benimsin ya toprağın" mantığı vs.) , kadın ticareti, cinsel tatminde sınır tanımayan ve burada ifade etmeye utandığım çok sayıda toplumsal sapkınlıklar ve bütün bu gerçekliği görmezden gelen çifte standartlı bir çağdaşlık algısı.


4- Sonuç olarak insan doğasının da, islam'ında önerdiği tek eşlilik en doğrusu. Ötesi kapsamı çok geniş tartışılırken de objektif ve dürüst olmayı gerektiren bir konu.
  • Paylaş
2

Şaman, İster miydiniz?

Mustafa Ali Uğurtan, Yaşım elli (50). Gençlik yıllarımın 10 yılını ülkemizin en büyük üç ilinde İzmir İstanbul ve Ankara da geçirdim. Türkiyenin en iyi iki teknik üniversitesinden birinden mezunum, mühendisim ve ortalamanın üzerinde bir gelire sahibim. Fiziğim de fena sayılmaz. isteseydim ulaşabileceğim ve yine izin verseydim bana ulaşabilecek sayısız bayanla muhatap oldum. Allaha şükür bu yaşta dahi herhangi bir sağlık sorunum yok. 50 yıllık hayatımda eşimden başka bir kadınla değil ilişki yaşamak, bu bağlamda çay bile içmedim. Bunu da korkak ya da aciz olduğum için değil, inandığım değerler nedeniyle yaptım. 25 yıllık evliyim. Rabbime hamd olsun 3 tane karakter sahibi ve ülkemin en gözde okullarında okuyan evlat yetiştirdim. Onlarda benim gibi düşünüyor ve yaşıyorlar. Allahın korumasıyla hiçbir pisliğe bulaşmadılar. Herbiri ülkemin geleceğine dair ümit vadeden potansiyel birer hazine. Bunları ne için anlattım. İSTEYİP İSTEMEDİĞİME SİZİN KARAR VEREBİLMENİZ İÇİN. Şimdi ben size soruyorum. Bekar ya da tek eşli bir durumda iken, ticari ya da gönüllü kaç bayanın ırzına geçtin????